nieuws

"Zuivelsector achterop bij Europees peloton"

nieuws
In enkele jaren tijd is het gemiddeld Belgisch melkquotum in de Europese rangschikking weggegleden van de vijfde naar de negende plaats. Een Belgische melkveehouderij heeft een gemiddeld quotum van 185.000 liter. Bijna 40 procent van de melkveehouders levert minder dan 100.000 liter. Er moeten dringend maatregelen komen om de toekomst van de sector niet te hypothekeren. Dat zegt Renaat Debergh van de federatie van de Belgische zuivelindustrie in het vakblad Melkveebedrijf.
18 juli 2002  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:27
In enkele jaren tijd is het gemiddeld Belgisch melkquotum in de Europese rangschikking weggegleden van de vijfde naar de negende plaats. Een Belgische melkveehouderij heeft een gemiddeld quotum van 185.000 liter. Bijna 40 procent van de melkveehouders levert minder dan 100.000 liter. Er moeten dringend maatregelen komen om de toekomst van de sector niet te hypothekeren. Dat zegt Renaat Debergh van de confederatie van de Belgische zuivelindustrie in het vakblad Melkveebedrijf.

De structuur van de Belgische melkveebedrijven is zwak. Terwijl in andere lidstaten de gemiddelde quotumgrootte flink stijgt, hinkt België achterop. 40 procent van de bedrijven produceert slechts 12 procent van de nationale melkplas. Om het rendement van de sector op te vijzelen wil Debergh niet wachten tot de honderdduizenden kleine Poolse melkveebedrijven aan de Europese statistieken toegevoegd worden. Hij vraagt een dringende bijsturing van de melkquotaregeling.

Op de Europese zuivelmarkt pleit Debergh voor afdoende bescherming. "Die markt staat garant dat 80 procent van onze producten aan normale prijzen kunnen afgezet worden. Landen zoals Australië en Nieuw-Zeeland lonken begering naar die markt. Als Belgische zuivelfederatie pleiten we voor een standstill inzake markttoegang tot het niveau van 5 procent van het intern verbruik".

Duidelijk is dat de omstreden Amerikaanse Farm Bill ook in de zuivelsector kwaad bloed gezet heeft. "In het kader van de WTO-onderhandeling mag Europa zich daarom best wat agressiever opstellen", zegt Debergh. Overigens is de zuivelsector vandaag zeer budgetvriendelijk. Zuivel vertegenwoordigt 20 procent van de Europese landbouwwaarde, maar neemt minder dan 5 procent van de totale landbouwuitgaven voor zijn rekening.

Bovendien werd 2001 gekenmerkt door diverse verlagingen van de restitutie- en steunbijdragen. Zo voerde de EU zonder einige vorm van steun magere melkpoeder uit naar de wereldmarkt. Vandaag bedragen de uitgaven voor de zuivelsector slechts 1,7 eurocent per liter melk.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek