Velt vraagt Syngenta om extra inspanning voor bijen
nieuwsVelt, de Vereniging voor Ecologisch Leven en Tuinieren, roept Syngenta op om de verkoop te staken van pesticiden die een bedreiging vormen voor de bijenpopulatie. Daarmee reageert Velt op de investeringen van Syngenta in de integratie van bloemenborders op landbouwpercelen, om de hoge bijensterfte tegen te gaan. “Pas wanneer de schadelijke pesticiden uit het assortiment worden geschrapt, is dat engagement geloofwaardig.”
Het laatste decennium staat de bijenpopulatie onder druk. Uit cijfers van het Informatiecentrum voor Bijenteelt blijkt dat het sterftecijfer in Vlaanderen al 4 jaar lang 20 tot 25 procent bedraagt, tegenover 5 tot 10 procent in de jaren daarvoor. “Reden daarvoor zijn onder meer het gebrek aan bloeiende planten en dus aan nectar en stuifmeel waarmee bijen zich voeden, het gebrek aan nestgelegenheid en het gebruik van giftige gewasbeschermingsmiddelen”, stelt Velt.
Als producent van deze middelen, kondigde Syngenta tijdens de landbouwbeurs Agriflanders begin dit jaar aan dat het landbouwers wil stimuleren om onbenutte veldkanten met bloemenmixen in te zaaien, zodat bijen en vlinders meer voedsel ter beschikking hebben. Daarnaast start het bedrijf dit jaar twee proefprojecten op en zal het de eigen demovelden omringen met ingezaaide wilde bloemenborders. Op termijn moet dit initiatief in Europa 10.000 hectare wilde bloemenborders opleveren, wat het bedrijf gedurende vijf jaar jaarlijks één miljoen euro kost.
Volgens Velt wordt de geloofwaardigheid van dit engagement echter onderuit gehaald door het feit dat Syngenta schadelijke bestrijdingsmiddelen blijft verkopen. “Enerzijds communiceert Syngenta dat het investeert om de bijenpopulatie te helpen, maar anderzijds blijft het giftige producten verkopen. Wij vragen aan Syngenta om te stoppen met deze ‘greenwashing’ en de schadelijke producten uit het assortiment te schrappen”, klinkt het.