nieuws

"Sediment in rivieren niet noodzakelijk een probleem"

nieuws
Sediment hoeft niet noodzakelijk als een afvalprobleem beschouwd te worden. In waterlopen kan ruimte voor sediment voorzien worden of sediment kan nuttige (her)bestemmingen krijgen. Dat zegt Jos Brils van Deltares, een onafhankelijk Nederlands toegepast kennisinstituut. Sediment is afgespoelde grond die zich afzet in rivieren.
1 juni 2012  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 15:05
Lees meer over:

Sediment hoeft niet noodzakelijk als een afvalprobleem beschouwd te worden. In waterlopen kan ruimte voor sediment voorzien worden of sediment kan nuttige (her)bestemmingen krijgen. Dat zegt Jos Brils van Deltares, een onafhankelijk Nederlands toegepast kennisinstituut op het gebied van water, ondergrond en infrastructuur. Sediment is afgespoelde grond die zich afzet in rivieren.

Tijdens het jaarlijkse Waterforum besteedde de Coördinatiecommissie Integraal Waterbeleid (CIW) aandacht aan sedimentatie. Toonaangevende sedimentexperten uit Vlaanderen en Nederland kwamen langs om hun toekomstbeeld voor sediment toe te lichten. Er werd ook gezocht naar een geïntegreerd sedimentbeheer als antwoord op de uitdagingen van vandaag en morgen.

Erosie en het afzetten van sediment in rivieren zijn natuurlijke fenomenen. Landbouwers zien hun vruchtbare grond niet graag van hun land stromen. Bovendien zorgt erosie in een dichtbevolkt Vlaanderen ook voor allerlei (overstromings)problemen. Als dat sediment vervuild is, betekent het ook een bedreiging voor de kwaliteit van onze waterlopen. Het uitgraven van de waterbodem brengt echter heel wat kosten met zich mee.

Jos Brils pleit voor een overgang van ‘Sedimentbeheer 1.0’ naar ‘Sedimentbeheer 2.0’. Daarmee bedoelt hij dat we het sediment niet langer als een afvalproblemen moeten benaderen, zoals dat de voorbije decennia wel het geval was. “Het sediment kan als een opportuniteit beschouwd worden om tot gecoördineerde actie over te gaan”, meent de adviseur van Deltares.

Ondanks de reeds geboekte resultaten op vlak van erosiebestrijding is er volgens experten nog veel ruimte voor verbetering om de sedimentaanvoer naar rivieren te beperken. Er gaan ook stemmen op om ‘ruimte voor sediment’ in de waterlopen zelf te voorzien. Dit zou perspectieven bieden om de huidige noodzaak voor het ‘ruimen en baggeren’ van sediment in de toekomst sterk te reduceren. “En waar ruimen en baggeren toch nog noodzakelijk zal zijn, kunnen de kosten sterk gereduceerd worden door nieuwe creatieve bagger- en ruimingstechnieken en door het inzetten van nuttige (her)bestemmingen van sediment”, klinkt het.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek