Ogen van de wereld gericht op Belgische aardbeienteelt
nieuwsVan 4 tot 6 september zijn de ogen van de wereld gericht op de Belgische aardbeientelers, veilingen en onderzoeksinstellingen. De tweede editie van het Internationaal Aardbeiencongres vindt dan plaats in Antwerpen. De organisatie is in handen van Veiling Hoogstraten. “Met het congres willen we bijdragen aan kennisuitwisseling en een brug slaan tussen wetenschap en business”, klinkt het.
Het thema van het driedaags aardbeiencongres is ‘innovatie, de sleutel tot succes’. Sprekers uit landen als Australië, Zwitserland, de Verenigde Staten en Japan komen hun inzichten met de aanwezigen delen op vlak van onderzoek, commercialisatie, trends, enz. De derde en laatste dag van het congres staat in het teken van bedrijfsbezoeken. Zo wordt er onder meer een bezoek gebracht aan Veiling Hoogstraten, een aantal aardbeientelers en aan het Proefcentrum Hoogstraten.
België is een belangrijk land voor de aardbeienproductie. Op de Belgische veilingen werden vorig jaar bijna 51 miljoen kilo aardbeien verhandeld. Belgen snoepen elk ongeveer 1,7 kilo aardbeien op jaarbasis. Export is voor de aardbeienteelt in ons land van ontzettend groot belang want 70 tot 80 procent van de Belgische productie gaat de grens over.
In de omzet van de veilingen van het Verbond van Belgische Tuinbouwcoöperaties zijn aardbeien het tweede belangrijkste product, na tomaten. “Vorig jaar bedroeg de aardbeienomzet van de veilingen samen zo’n 122 miljoen euro. Daarmee steken aardbeien zelfs appels en peren de loef af”, vertelt VBT-secretaris Philippe Appeltans. De voorbije tien jaar schommelde de gemiddelde aardbeienprijs op de VBT-veilingen meestal tussen 2,5 en 3 euro per kilo. Een teler kan dus op een relatief beperkte oppervlakte voor veel toegevoegde waarde zorgen.
Dé aardbeienteelt bestaat niet in ons land, geen twee bedrijven zijn gelijk. Sommigen doen aan vollegrondteelt, onbeschermd of met plastic koepels of wandelkappen erover heen. Andere producenten verkiezen stellingenteelt, waarbij de aardbeienplanten in een substraat van steenwol, veen of kokos groeien. Door opeenvolgende aanplantingen wordt meerdere keren oogsten mogelijk, zowel bij stellingenteelt onder een plastic koepel als in een glazen serre.
Meer informatie: International Strawberry Congres 2013
Lees ook: geVILT: Internationaal aardbeiencongres zet Vlaamse expertise in de verf