nieuws

Mengvoedersector pikt in op debat duurzame landbouw

nieuws
Gisteren lanceerde Agalev de krachtlijnen van haar actieplan duurzame landbouw. De partij meent dat het vertrouwen van de consument slechts gegarandeerd kan worden mits een aantal grondige wijzigingen in het Europese en federale landbouwbeleid. Ook op de praktijken in de mengvoedersector wil Agalev streng toezien. Op dit terrein treft de groene partij een bondgenoot in Bemefa, de federatie van de mengvoederfabrikanten.
30 maart 2001  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:25
Gisteren lanceerde Agalev de krachtlijnen van haar actieplan duurzame landbouw. De partij meent dat het vertrouwen van de consument slechts gegarandeerd kan worden mits een aantal grondige wijzigingen in het Europese en federale landbouwbeleid. Ook op de praktijken in de mengvoedersector wil Agalev streng toezien. Op dit terrein treft de groene partij een bondgenoot in Bemefa, de federatie van de mengvoederfabrikanten.

Het sluitstuk van de kwaliteitszorg in de Belgische mengvoedersector zijn de 11 000 wettelijk verplichte monsters die jaarlijks geanalyseerd worden. De analysekosten –een jaarlijks prijskaartje van 90 miljoen frank- worden door de sector zelf betaald.

In een vraaggesprek met Vilt benadrukt Bemefa dat de GMP-gecertificeerde fabrikanten op vrijwillige basis nog eens een 3 000-tal supplementaire monsters nemen die op voedingswaarde, diermeel, contaminanten, salmonella, enz. geanalyseerd worden. Transparantie voor de veehouder wordt verzekerd door de verplichte vermelding van de grondstoffen per categorie op het ticket. Agalev stelt voor om nog een stap verder te gaan en ervoor te zorgen dat iedere individuele grondstof vermeld wordt.

Ook over de opportuniteit om in Vlaanderen de teelt van eiwithoudende granen vanuit de overheid te ondersteunen, zijn de mengvoederfabrikanten het eens met Agalev. Meer nog, Bemefa ijvert al jaren voor een verhoogde productie van plantaardige eiwitten in Europa. Vandaag dekt de Europese productie slechts 20% van de vraag en moet 80% van de plantaardige eiwitten ingevoerd worden uit overzeese gebieden. In ieder geval weigeren de mengvoederfabrikanten nog eiwitten te onttrekken aan diermeel zolang deze substantie onvoldoende veiligheidsgaranties biedt voor de consument. Bemefa vraagt de wetenschap om intensief te blijven opvolgen welke producten en voedermiddelen al dan niet aan de gestelde kwaliteitscriteria voldoen.

Een eventueel verbod op de toevoeging van antibiotica in de mengvoeders wil Bemefa enigszins nuanceren. De mengvoedersector pleit voor het gebruik van toevoegingsmiddelen waarvan de veiligheid voor mens, dier en milieu wetenschappelijk bewezen werd. Ter zake is het vandaag de Europese Commissie die een positieve lijst van toevoegingsmiddelen samenstelt. Bovendien waarschuwt Bemefa voor ondoordachte beleidskeuzes. Zo kan een totaalverbod op antibiotica in de darmflora van de dieren een vrijgeleide betekenen voor bijvoorbeeld salmonella. Bacteriële infecties zoals salmonella zijn de oorzaak van de meeste voedselvergiftigingen in de wereld.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek