"Grote bedrijven eten hoofdmoot Belgische subsidies"
nieuwsHet opvallendste wat De Morgen heeft vastgesteld is dat op het federale niveau ruim een half miljard euro verdeeld wordt onder ten hoogste 500 bedrijven, grote landbouwhandelaren, verwerkers van landbouwproducten die leveren aan de voedingsindustrie en multinationals uit de sector zelf.
Hoeveel subsidies de federale overheid toekent, is geweten, maar welke bedrijven ervan profiteren niet. Dat wil minister van Landbouw Sabine Laruelle (MR) niet openbaar maken. De administratie wil wel kwijt dat een aantal van de Belgische ontvangers in Nederland ook in België bij de grootverdieners zitten: Amylum, Ecoval, Corman, De Brandt, Tiense Suiker.
De Vlaamse cijfers, die Leterme vandaag gedeeltelijk openbaar maakt, tonen aan dat de grootste ontvangers de banken zijn. Hierbij staat KBC met 14,2 miljoen fors aan de leiding, gevolgd door Landbouwkrediet met 6,8 miljoen, Fortis met 2,7 miljoen en ING met 0,8 miljoen. In totaal vloeide ruim 26 miljoen euro via een tiental banken naar de landbouwsector. Zo financieren de banken goedkope leningen aan de boeren.