nieuws

"Geen excessieve graanspeculatie door multinationals"

nieuws
Het Nederlandse Landbouweconomisch Instituut (LEI) heeft in opdracht van Oxfam Novib een studie gemaakt over recente prijsontwikkelingen op de graanmarkt. De internationale graanhandel wordt gedomineerd door een beperkt aantal spelers zoals Cargill, ADM en Bunge. Deze multinationals hebben hogere winsten geboekt in de periode dat de graanprijzen piekten, maar het LEI heeft niet kunnen aantonen dat dit het gevolg was van speculatie door deze bedrijven.
9 februari 2009  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:47
Lees meer over:

Het Nederlandse Landbouweconomisch Instituut (LEI) heeft in opdracht van Oxfam Novib een studie gemaakt over recente prijsontwikkelingen op de graanmarkt. De grote multinationals hebben hogere winsten geboekt in de periode dat de graanprijzen piekten, maar het LEI heeft niet kunnen aantonen dat dit het gevolg was van speculatie.

De internationale graanhandel wordt gedomineerd door een beperkt aantal spelers zoals Cargill, ADM en Bunge. Toen de prijzen van landbouwgrondstoffen piekten, heeft er wel degelijk meer speculatieve handel plaatsgevonden. Maar het LEI ziet daar geen graten in omdat ook het volume van niet-speculatieve handel toegenomen is. 

Volgens de Nederlandse landbouweconomen lagen de oorzaken van de hoge prijzen bij andere factoren, zowel aan aanbod- als vraagzijde. Wel stelde het LEI vast dat de multinationals met een enorm grote flexibiliteit kunnen opereren door hun wereldwijd netwerk van opkoop- en verkooppunten. Deze ondernemingen zijn actief aan zowel de inputzijde (kunstmest) als aan de outputzijde (graanhandel), waardoor ze geïntegreerde ketens vormen.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek