nieuws

Dua wil inkomen van boeren vrijwaren

nieuws
Er moet meer Europees geld gaan naar plattelandsontwikkeling én de multifunctionele rol van de landbouw moet bevestigd blijven in het Europese landbouwmodel. Maar het inkomen van de landbouwers moet daarbij wél gegarandeerd blijven. Dat is, in essentie, de reactie van Vlaams minister van Leefmilieu en Landbouw Vera Dua op de Europese hervormingsvoorstellen van commissaris Fischler.
12 juli 2002  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:26
Er moet meer Europees geld gaan naar plattelandsontwikkeling én de multifunctionele rol van de landbouw moet bevestigd blijven in het Europese landbouwmodel. Maar het inkomen van de landbouwers moet daarbij wél gegarandeerd blijven. Dat is, in essentie, de reactie van Vlaams minister van Leefmilieu en Landbouw Vera Dua op de Europese hervormingsvoorstellen van commissaris Fischler.

Vlaams minister van Leefmilieu en Landbouw Vera Dua heeft grote vragen bij de voorstellen tot hervorming van het Europees landbouwbeleid, zoals voorgesteld door Fischler. De commissaris deed die voorstellen naar aanleiding van een tussentijdse evaluatie van dat Europees landbouwbeleid.

Commissaris Fischler pleit voor de uitbreiding van de zogeheten tweede pijler. Dit impliceert het ontwikkelen van de plattelandsontwikkeling en van milieuvriendelijke landbouw, wat voor minister Dua een goed uitgangspunt is. Om dit te realiseren, wil Fischler de directe inkomenssteun loskoppelen van de productie en deze steun bovendien afbouwen.

Dua staat achter de opwaardering van plattelandsontwikkeling, de tweede pijler. Maar ze acht het onaanvaardbaar dat het geld daartoe zou worden gehaald bij de kleine en middelgrote landbouwbedrijven. In de huidige voorstellen zijn het namelijk die ondernemingen die ook nog eens zullen moeten betalen voor de uitbreiding van de plattelandsontwikkeling. Onmogelijk, zo meent Vlaams minister van Leefmilieu en Landbouw Vera Dua.

Dua opteert daarentegen bij de uitbreiding van de tweede pijler voor een gebiedsdekkende landbouw waarbij het voor Vlaanderen belangrijk is dat verstedelijkte gebieden erkend worden als gebieden met specifieke problemen op het vlak van landbouw. Bovendien houdt de minister absoluut vast aan de bevestiging van de multifunctionele rol van de landbouw.

Landbouw moet daarbij voldoen aan nieuwe maatschappelijke eisen. Dat kan enkel door die ondernemingen die hiervoor openstaan te helpen via stimulering, niet door hun inkomen te verminderen. De financiering voor de uitbouw van deze vernieuwde land- en tuinbouw moet, steeds volgens de minister, komen van de zeer grote bedrijven. Dat kan via het instellen van subsidieplafonds én via de afbouw van de exportondersteuning.

Minister Dua houdt absoluut vast aan de inkomenssteun voor de Vlaamse boeren. De directe inkomenssteun loskoppelen van de productie is toegeven aan de verdergaande liberalisering. Het is zeker geen garantie voor de voedselzekerheid én zal opnieuw leiden tot een oncontroleerbare productie, zegt Dua.

Commissaris Fischler stelt een afbouw van de inkomenssteun voor van 3 procent per jaar - met totaal 20 procent afbouw over 7 jaar - voor landbouwbedrijven die meer dan 5000 euro per jaar steun ontvangen. In Vlaanderen worden door die maatregel liefst 10.422 bedrijven op een totaal van 31.158 in hun inkomen geraakt. Het betreft dan nog precies die grondgebonden en zelfstandige bedrijven die Vlaanderen nodig heeft én voor de voedselproductie én voor het behoud van de open ruimte.

Tot slot merkt Dua op dat als de voorstellen van Commissaris Fischler bewaarheid worden, niemand kan voorspellen hoe de productie zal evolueren. Productiebeheersing is nodig om exportproductie te vermijden. Wanneer de steun wordt losgekoppeld van de productie is de ontwikkeling van de productie niet te beheersen, aldus de minister.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek