nieuws

94% van de gecontroleerde beschermingsstroken is in orde

nieuws

De overgrote meerderheid van de landbouwers blijkt helemaal in orde te zijn met de nieuwe regels rond teeltvrije zones en beschermingsstroken. Dat blijkt uit de voorjaarscontroles van de Mestbank, die bijna 1.800 percelen inspecteerde bij 659 landbouwers. Op 93,6 procent van die percelen bleken de beschermingsstroken correct aangelegd te zijn. Het geringe aantal inbreuken dat werd vastgesteld, ging over stroken waarop een nitraatgevoelige teelt stond of stroken die te smal zijn aangelegd.

Vandaag Jozefien Verstraete
Lees meer over:
Mest strook VLM bemesting copy_VLM

Beschermingsstroken zijn een nieuwe, belangrijke maatregel uit het gewijzigde Mestdecreet. Die stroken van drie of vijf meter breed beschermen waterlopen beter tegen uitspoeling van nitraten.

De beschermingsstroken van vijf meter moeten in 2025 alleen aanwezig zijn op percelen met een nitraatgevoelige teelt in de gebiedstypes 2 en 3, langs waterlopen opgenomen in de Vlaams Hydrografische Atlas. In deze zone mogen landbouwers noch nitraatgevoelige teelten inzaaien, noch bemesting en bestrijdingsmiddelen gebruiken. In de zone zit ook 1-meterteeltvrijestrook.

In mei en juni controleerde de Mestbank 1.769 percelen bij 659 verschillende landbouwers op de naleving van de beschermingsstrook en de teeltvrije zone. 93,6 procent van de percelen bleek in orde te zijn. 578 landbouwers kregen via het Mestbankloket een dankbericht voor hun inspanningen. “Bedankt aan alle landbouwers die zo een bijdrage leveren aan een betere waterkwaliteit”, onderstreept Stefan De Neef, vervangend afdelingshoofd Mestbank.

Goed resultaat

Het inbreukpercentage klokt in het eerste jaar van de nieuwe regeling af op 6,4 procent, een cijfer dat als “een goed resultaat” wordt beschouwd door de Mestbank. De meeste inbreuken (82 gevallen) waren stroken waarop toch een nitraatgevoelige teelt stond of stroken die te smal zijn aangelegd. “Landbouwers toonden een grote bereidheid om die fouten spontaan recht te zetten, nog voor de hercontroles van dit najaar”, aldus de Mestbank. Daarnaast werden op een heel klein aantal percelen (26) grondbewerkingen vastgesteld in de 1-meter teeltvrije zone.

Tijdens de controles merkte de Mestbank ook positieve signalen op: landbouwers die nu al beschermingsstroken aanleggen volgens de strengere regels die volgend jaar van kracht worden. “Dat stemt ons hoopvol. We mikken op even goede resultaten in 2026”, besluit De Neef.

3% minder Mestbankboetes, maar boetebedrag met 85% gestegen
Uitgelicht
In 2023 schreef de Mestbank 145 boetes minder uit dan in 2022, een minieme daling van drie procent. Toch steeg het totale boetebedrag met 85 procent, van 4 miljoen naar 7,4 mi...
14 december 2024 Lees meer

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek