Biotalys worstelt met markttoelating voor nieuwe biologische bestrijdingsmiddelen
nieuwsVier jaar geleden startte het Gentse agritechbedrijf de toelatingsprocedure om zijn eerste biologische gewasbeschermer op de Amerikaanse markt te brengen. Door vertragingen werd de lanceringsdatum meerdere keren uitgesteld. “Momenteel hebben we nog geen zicht op een definitieve datum”, reageert Biotalys. Ondertussen ontwikkelde het bedrijf een nieuw bestrijdingsmiddel dat veel effectiever blijkt dan het eerste product. “In principe zou ook dat product het toelatingsproces helemaal opnieuw moeten doorlopen”, klinkt het.
Biotalys is een agritech-bedrijf dat met gepatenteerde technologie een nieuwe generatie biologische bestrijdingsmiddelen op de markt tracht te brengen. Als basis hebben de bestrijdingsmiddelen eiwitten die ontworpen zijn om plagen en pathogenen effectief en selectief aan te pakken. Het bedrijf werd in 2013 opgericht als een spin-off van het Vlaams Instituut voor Biotechnologie (VIB) en is sinds vier jaar genoteerd op Euronext Brussels. Vorige week werd het bedrijf plots 21 procent meer waard op de beurs. Beleggers reageerden onder meer enthousiast op de goede testresultaten die het bedrijf kon voorleggen van zijn nieuw product, BioFun-6.
“Het product beschermt gewassen tegen meeldauw en de Botrytis-schimmel bij een aanzienlijke lagere dosering dan momenteel wordt toegepast bij ons eerste biofungicide”, aldus Biotalys. De proeven werden uitgevoerd op druiven, komkommers en tomaten, in zowel Europa als de Verenigde Staten. “Dit is een belangrijke mijlpaal in onze doelstelling om kosteneffectieve, duurzame producten in verschillende gewassen en pathogenen te kunnen aanbieden”, aldus Biotalys. In 2025 wil het bedrijf het nieuwe product verder testen in het veld.

Biotalys haalt 15 miljoen euro op in nieuwe investeringsronde
16 oktober 2024Zowel in Europa als Amerika in de wachtruimte
Het nieuws over de succesvolle proeven werd positief ontvangen en toont aan dat het bedrijf niet stil zit terwijl het wacht op de toelating van zijn allereerste product, EVOCA.
Eind 2020 legde het Gentse bedrijf het goedkeuringsdossier voor aan het Amerikaanse Environmental Protection Agency (EPA) om zijn paradepaardje te kunnen lanceren. Biotalys mikte daarvoor oorspronkelijk op eind 2022. Maar die timing werd steeds vooruitgeschoven. “Momenteel lopen er gesprekken en hebben we nog geen zicht op een finale datum voor de goedkeuring. Wel heeft Californië, een belangrijke producent van groenten en fruit, al aangegeven het product te willen goedkeuren eenmaal het op federaal niveau goedgekeurd geraakt”, laat Biotalys weten.
Ook in Europa zit het product in een toelatingsprocedure, maar moet Biotalys geduld oefenen. “In de EU is Nederland het land dat het dossier onderzoekt in een eerste fase. Begin januari heeft Nederland een positief advies verleend voor goedkeuring doorheen de hele Europese Unie. Nu doorloopt het dossier een tweede fase op Europees niveau waarbij de Europese Commissie en de andere lidstaten zich buigen over het dossier. We verwachten dat dit nog een jaar tot 18 maanden zal duren.”
Toelatingsprocedure opnieuw opstarten
Zonder commercialisatie krijgt het bedrijf weinig inkomsten. Om dit te overbruggen werd vorig jaar via een nieuwe investeringsronde 15 miljoen euro opgehaald. “Ondertussen versterkten we ons platform, pijplijn, partnerschappen en team”, duidt Biotalys. “Door de investeringsronde van vorig jaar konden we onder meer ook onze veldproeven voor BioFun-6 laten uitvoeren.”
Als Biotalys zijn nieuw product op de markt wil brengen, zal het in principe het toelatingsproces van bij het begin moeten starten. “Maar we denken dat het voor BioFun-6 sneller zou kunnen gaan aangezien de overheden al meer vertrouwd zullen zijn met onze technologie en gewasbeschermingsproducten gebaseerd op eiwitten”, klinkt het hoopvol.

Bron: Eigen berichtgeving / De Tijd