Beurs van Libramont maakt jonge landbouwers warm voor de toekomst
nieuwsVan vrijdag 24 juli tot en met maandag 27 juli kun je in Libramont opnieuw terecht voor Europa's grootste openluchtbeurs voor landbouw, bosbouw en agrovoedingsproducten. De organiserende vereniging bestaat nu 100 jaar. Die viering vormt de rode draad tijdens deze 90ste editie. Naast het eeuwfeest staat ook de volgende generatie landbouwers centraal. De organisatie wil jongeren warm maken voor een toekomst in de landbouw door in te zetten op opleiding, tewerkstelling, ondernemerschap en innovatie.
De Beurs van Libramont ontstond 100 jaar geleden op initiatief van fokkers van Ardense trekpaarden. Om het jubileum te vieren, staan onder meer een officiële openingsceremonie met een herdenkingsfilm en panelgesprek, een paardenshow rond het Ardense trekpaard en de lancering van het jubileumbier 'La 26' op het programma.
700 exposanten op 22 hectare
Een eeuw na de oprichting is het evenement uitgegroeid tot de grootste openluchtbeurs van Europa, met een sterke focus op duurzaamheid en innovatie. "Al 100 jaar brengt de Beurs van Libramont de actoren uit de plattelandswereld samen, begeleidt ze hen en verbindt ze hen met elkaar", klinkt het bij de organisatie.
Op een terrein van ongeveer 22 hectare bieden verschillende demonstratieruimtes plaats aan zo'n 700 exposanten uit alle landbouwsectoren. "De Beurs van Libramont is een uitstalraam voor agrarische knowhow, een bron van inspiratie en kennisoverdracht, en tegelijk een forum voor het uitwisselen van praktijken, debatten en bewustmaking", aldus de organisatie.
Jongeren centraal
Met het eeuwfeest wil de Beurs van Libramont nadrukkelijk vooruitkijken en investeren in de volgende generatie landbouwers, studenten en ondernemers. De organisatie wil jongeren warm maken voor een toekomst in de landbouw, hen begeleiden naar opleidingen of jobs en tegelijk innovatie stimuleren. Daarvoor lanceert de beurs onder meer een nieuw centrum voor onderwijs, opleidingen en beroepen. Jongeren vinden er een overzicht van studie- en loopbaanmogelijkheden, een cv- en vacaturemuur en een app die helpt bij het vinden van een passende opleiding.
Ook innovatie krijgt een extra impuls met Scale Me Up Agro, een nieuw programma voor agri-techstart-ups. Dat omvat workshops, pitchsessies, ontmoetingen met investeerders en een testzone waar je nieuwe technologieën kan uitproberen.
Koninklijk bezoek
Ter gelegenheid van de 100ste verjaardag kreeg de beurs woensdag ook koninklijk bezoek. Twee dagen voor de opening bezochten koning Filip en koningin Mathilde het beursterrein. Ze ontmoetten er de organisatoren van de landbouwbeurs en verschillende vertegenwoordigers uit de landbouwsector, van veehouders en studenten landbouwkunde tot vrouwelijke landbouwondernemers.
Omdat 2026 door de Verenigde Naties is uitgeroepen tot het 'Internationale Jaar van de Boerin', krijgt ook de rol van vrouwen in de landbouw extra aandacht. Tijdens de vierdaagse beurs wordt bovendien de 'Boerin van het Jaar' bekendgemaakt.