nieuws

Winterweer bewijst nut beheerovereenkomst akkervogels

nieuws
De beheerovereenkomst akkervogelbescherming werpt meteen zijn vruchten af. Door het dikke sneeuwtapijt dat Vlaanderen momenteel bedekt, vinden vogels moeilijk nog voldoende voedsel om te overleveren. Maar op percelen waar landbouwers gewassen lieten staan voor de akkervogels, komen honderden vogels massaal af op het voedsel.
14 januari 2010  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:10
Lees meer over:

De beheerovereenkomst akkervogelbescherming werpt meteen zijn vruchten af. Door het dikke sneeuwtapijt dat Vlaanderen momenteel bedekt, vinden vogels moeilijk nog voldoende voedsel om te overleveren. Maar op percelen waar landbouwers gewassen lieten staan voor de akkervogels, komen honderden vogels massaal af op het voedsel.

Sinds 1 januari 2009 kunnen landbouwers een beheerovereenkomst voor akkervogelbescherming afsluiten met de Vlaamse Landmaatschappij (VLM). Die beheerovereenkomst kwam er nadat onderzoek van het Instituut voor Natuur en Bosonderzoek (INBO) uitwees dat de populatie van kleine akkervogels zo sterk achteruit ging in Vlaanderen dat een aantal soorten bedreigd werd.

Landbouwers die zo’n overeenkomst afsluiten, engageren zich om gedurende vijf jaar diverse maatregelen te nemen voor de akkervogels. Zo kunnen zijn bijvoorbeeld gewassen op het veld laten staan dat kan dienen als voedsel voor de vogels. Op die manier wil de Vlaamse overheid met de hulp van de landbouwers de achteruitgang van akkervogels een halt toe roepen.

Nu Vlaanderen al geruime tijd onder een dik sneeuwtapijt ligt, kan iedereen met eigen ogen het nut van de beheerovereenkomst akkervogels aanschouwen, meent VLM. Op de dichtgesneeuwde velden is over het algemeen geen vogel meer te bekennen, maar dat is niet het geval op de akkers waar graan is blijven staan.

"Op die akkers bruist het van het leven. Op meerdere plaatsen hebben zich honderden vogels verzameld waaronder grote aantallen geelgorzen, kneus en veldleeuweriken", staat te lezen in een persbericht. Op enkele percelen in Landen en Sint-Truiden verblijf momenteel zelfs een kwart van de Vlaamse zomerpopulatie van de zeldzame grauwe gors. De eerste resultaten van wintertellingen in de buurt van beide percelen zijn dan ook zeer positief te noemen.

Volgende winter zullen landbouwers – alleen in Limburg en Vlaams-Brabant al – in totaal meer dan 30 hectare graan laten staan voor akkervogels.

Beeld: VLM

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek