nieuws

Voor- en tegenstanders biobrandstof geven volle gas

nieuws
De EU moet haar prioriteiten inzake biobrandstoffen herzien als blijkt dat de gestelde targets een negatieve impact hebben op het milieu en de voedselvoorziening in arme landen. Dat heeft Europees commissaris voor Milieu Stavros Dimas donderdag gezegd in een interview met Die Welt. Zinspelend op de kritiek van VN-gezant Jean Ziegler stelt de Braziliaanse president Luiz Inacio Lula de Silva dat het pas een "misdaad tegen de menselijkheid" zou zijn om biobrandstof te verwerpen als middel tot ontwikkeling voor armere landen.
17 april 2008  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:03
De EU moet haar prioriteiten inzake biobrandstoffen herzien als blijkt dat de gestelde targets een negatieve impact hebben op het milieu en de voedselvoorziening in arme landen. Dat heeft Europees commissaris voor Milieu Stavros Dimas donderdag gezegd in een interview met Die Welt. Zinspelend op de kritiek van VN-gezant Jean Ziegler stelt de Braziliaanse president Luiz Inacio Lula de Silva dat het pas een "misdaad tegen de menselijkheid" zou zijn om biobrandstof als middel tot ontwikkeling voor armere landen te verwerpen.

"De doelstelling van de Europese Unie dat tegen 2020 10 procent van de brandstof uit planten afkomstig is, moet geen absolute prioriteit krijgen als de natuur en de mens daar onder te lijden hebben", zo zegt Dimas in de Duitse krant. Deze doelstellingen mogen geen honger of aantasting van de natuur tot gevolg hebben, zo voegt hij er aan toe.

"We moeten er alles aan doen om te voorkomen dat de stijgende behoefte aan landbouwgrondstoffen leidt tot ontbossing van tropische wouden, grenzeloze transformatie van landbouwgronden, aantasting van de biologische diversiteit en een tekort aan levensmiddelen", aldus Dimas. Collega Louis Michel haalde eerder deze week al scherp uit naar de EU-doelstellingen inzake biobrandstof en woensdagavond verklaarde premier Yves Leterme dat de EU "bereid moet zijn de doelstelling over het optrekken van het aandeel van de biobrandstoffen in het wegvervoer opnieuw tegen het licht te houden".

"De ware misdaad is om biobrandstoffen bij voorbaat te verwerpen en toe te kijken terwijl landen gewurgd worden door een gebrek aan voedsel en energie", countert Lula. De Braziliaanse president zegt dat hij "ontzet" is omdat enkel biobrandstoffen worden genoemd als oorzaak voor de hoge voedselprijzen wereldwijd. "Ik stel tot mijn ontzetting vast dat bijna geen mens de negatieve impact van de hoge olieprijzen op de productiekosten noemt en dat vrijwel niemand zich verzet tegen de schadelijke impact van subsidies en protectionisme in de landbouwsector".

Biobrandstoffen zijn niet de "boosdoener" die in arme landen "de voedselvoorziening in gevaar brengt", aldus de Braziliaanse president. "Het feit dat meerdere landen niet in staat zijn hun eigen voedsel te produceren, is het gevolg van de verwrongen verhoudingen in de internationale handel", zo voegt hij eraan toe.(KS)

Bron: Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek