Vogelbescherming Vlaanderen: “Verontrustend dat duizenden vakantieverblijven in jachtgebied liggen"
nieuwsEr liggen tientallen campings en jeugdverblijven, honderden scholen en duizenden vakantieverblijven op jachtterreinen in Vlaanderen. In de praktijk zal je geen jager in je tuin tegenkomen, maar veel eigenaars zijn zich er niet van bewust dat ook hun terrein jachtgebied is. Dat zegt Vogelbescherming Vlaanderen. Volgens jagersvereniging Hubertus is dit nog maar eens een poging van de natuurorganisatie om de jachtsector in diskrediet te brengen.
Aan de hand van het kaartenplatform Geopunt analyseerde Vogelbescherming Vlaanderen welke gebieden in Vlaanderen geclassificeerd zijn als jachtterreinen. Daaruit blijkt dat honderden vakantieverblijven en tuinen in een jachtgebied liggen. Het gaat om 1.941 vakantieverblijven, 559 bed & breakfasts, 240 scholen, 109 jeugdverblijven en 95 campings. Volgens de natuurorganisatie is dit verontrustend en roept ze de vraag op of dit nog langer aanvaardbaar is in een dichtbevolkt Vlaanderen.

In jachtgebieden kan je in principe een jager met geweer in de hand tegen het lijf lopen. Al zal het in de praktijk niet zo'n vaart lopen. "De kans om in je tuin een jager tegen te komen is klein. Er mag niet geschoten worden in de richting van huizen", aldus Vogelbescherming Vlaanderen in haar communicatie. “Sinds 2014 moeten jagers schriftelijke toestemming hebben van de eigenaars om een terrein te laten verklaren tot jachtgebied. Daarvoor volstond een mondelinge overeenkomst. Maar eigenaars wisselen en worden niet op de hoogte gebracht, veel mensen weten dus niet dat hun tuin jachtgebied is."
Net zoals vorig jaar roept de vogelbeschermingsorganisatie de Vlamingen op om hun grond te laten schrappen uit de jachtplannen. “Via Geopunt kan je makkelijk zelf je tuin schrappen als jachtgebied”, aldus Vogelbescherming Vlaanderen. “We willen burgers hier graag op attent maken. Om te mogen jagen met een geweer moet een gebied namelijk minstens 40 hectare groot zijn. Jagers durven wel eens een tuin inkleuren om hun gebied kunstmatig groter te maken.”
Jachtsector in diskrediet brengen
Volgens jagersvereniging Hubertus grijpt Vogelbescherming Vlaanderen elk middel aan om de jachtsector in diskrediet te brengen. “Samen met het Agentschap Natuur en Bos werken we aan gedetailleerde digitale weergaven van waar al dan niet met het geweer mag worden gejaagd”, vertelt Christophe Rutsaert, woordvoerder van de jagersvereniging Hubertus aan VRT NWS. "Vogelbescherming Vlaanderen is bij die gesprekken niet betrokken. Ze vervallen daarom in technische discussies om de jacht in een slecht daglicht te stellen."
Wat betreft de bezorgdheden over jagen in woongebieden, stelt Rutsaert dat er niet gejaagd wordt in woonwijken, ook al zijn bepaalde gebieden ingekleurd. "We sensibiliseren onze achterban om jachtgebieden op een correcte manier in te kleuren. Hoewel jachtplannen historisch gegroeid zijn, wordt er nu, door de evolutie van technologie, meer en meer gedetailleerd gekeken naar waar wel en niet gejaagd wordt."
En hoewel het jachtrecht op basis van toestemming van de eigenaar wordt verleend, is het volgens Rutsaert door de privacywet niet altijd even gemakkelijk om op een officiële manier te achterhalen wie de rechtmatige eigenaar is van een stuk grond. "Hierdoor weet de jager soms niet van wie een grond is, zeker wanneer deze wordt doorverkocht zonder melding. De jachtsector zelf krijgt niet voldoende middelen om te achterhalen van wie een stuk grond is om daar te kunnen jagen."

Bron: Belga / VRT NWS