nieuws

Vlaamse regering schroeft maatregelen op tegen de wasbeer

nieuws

De wasbeer rukt bij ons op, voer voor discussie op de afgelopen commissie Leefmilieu van het Vlaams Parlement. Minister van Omgeving Jo Brouns (cd&v) werkt aan een nieuw actieplan. Bovendien heeft de Vlaamse regering toelating gegeven om 'pootomsluitende' vallen te gebruiken tegen de exoot, waardoor de bestrijding vlotter kan gebeuren. Net als de Nederlandse regering wil Brouns elke wasbeer op Vlaams grondgebied verwijderen. Dat antwoordde hij na een vraag van Leo Pieters (Vlaams Belang).

Vandaag Ruben De Keyzer
Lees meer over:
wasbeer

Het Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek INBO vraagt de Vlaamse regering om structureel werk te maken van wasberenbeheer. Deze dieren van Amerikaanse origine ogen schattig, maar zijn een reëel gevaar voor de biodiversiteit en volksgezondheid. Parlementslid Leo Pieters (Vlaams Belang) vroeg aan minister Brouns hoe hij deze problematiek zou aanpakken.

Te traag?

“Ongeveer een jaar geleden had ik het hier ook al over de wasbeer, naar aanleiding van het Agentschap voor Natuur en Bos (ANB)”, zegt Pieters. “Maar volgens het Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek is het nu zo dat inmiddels voortplantingen werden vastgesteld in alle Vlaamse provincies en de populatieontwikkeling zich in een gevorderd stadium bevindt.”

De problematiek is niet nieuw, en dus vindt Pieters dat de Vlaamse regering te traag optreedt om de verspreiding van deze exoot de kop in te drukken. Hij verwijst naar Nederland en Wallonië die in tegenstelling tot Vlaanderen al wel beschikken over een structureel beheerplan voor de wasbeer. “Opmerkelijk is dat al onder de vorige legislatuur werd aangekondigd dat een beheerregeling voor de wasbeer versneld zou worden uitgewerkt. In januari 2024 werd zelfs gesteld dat deze regeling nog in de loop van 2024 klaar zou zijn”, zegt Pieters, die vaststelt dat deze regeling vandaag nog steeds niet in voege is.

“Wetenschappers waarschuwen dat beheer aanzienlijk moeilijker en duurder wordt zodra de soort zich definitief heeft gevestigd. Hoewel snelle ingrepen bij kleine populaties nog mogelijk zijn", waarschuwt Pieters.

Extra maatregelen

Jo Brouns (cd&v) ontkent dat er geen sprake zou zijn van een structurele aanpak voor de wasbeer. “De wasbeer valt onder het principe van ‘early warning, rapid response’. Dat betekent dat elke melding van een wasbeer wordt geëvalueerd, en dat er indien mogelijk tot actie wordt overgegaan. Voor het ‘early warning’-systeem wordt gebruikgemaakt van de Vlaamse applicatie Wild In Zicht van www.waarnemingen.be, voor ‘rapid response’ van de door het ANB aangestelde jagers. Naast deze ‘rapid response’-aanpak mag ook elke jager binnen zijn jachtterrein de wasbeer vrij bestrijden”, zegt hij.

Brouns zegt dat hij zijn administratie gevraagd heeft om een actieplan op te maken naar aanleiding van de wasberendruk in Wallonië. Daar zouden zich naar schatting zo’n 70.000 exemplaren bevinden. “Aan het plan wordt op dit moment de laatste hand gelegd. Het bevat extra maatregelen rond opvolging, bestrijding, communicatie, sensibilisering en ook overleg met de buurregio's”, sprak hij.

Op de kortere termijn verklaart Brouns dat vorige week de inzet van pootomsluitende vallen is mogelijk gemaakt via een wijziging van het Soortenbesluit.

Streefdoel is nul

Brouns wijst er ook op dat er samenwerkingen lopen met de buurlanden om de wasberenpopulatie in te perken. De minister bevestigt dat het aantal waarnemingen van de wasbeer in Vlaanderen de laatste tien jaar is toegenomen, maar de ruimtelijke verspreiding zou nog steeds zeer gefragmenteerd zijn. “Er is daarom momenteel ook nog geen sprake van een overmatige impact op de volksgezondheid, op de landbouw of op de biodiversiteit, maar dat onderstreept wel het belang van snelheid maken”, zegt hij.

Een wasberenaanpak naar Nederlands model is voor de minister de te verkiezen optie. “Het is een basisregel bij invasieve soorten dat ingrijpen in een vroeg stadium voor lagere kosten zorgt. Ik ben van oordeel dat wij de Nederlandse aanpak moeten volgen, waarbij de nulstand voor de wasbeer wordt nagestreefd”, zegt hij. “Wat het dierenleed betreft, kan ik meegeven dat er in Duitsland jaarlijks 200.000 wasberen worden geschoten. In Vlaanderen zou het vandaag gaan over enkele tientallen exemplaren, indien we vroegtijdig ingrijpen.”

Wasberenplaag dreigt in Vlaanderen: “We moeten nú ingrijpen”
Uitgelicht
Het Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek INBO kijkt bezorgd naar de toename van het aantal wasberen in Vlaanderen. In Nederland worden de dieren uitgeroeid, maar in Wallonië...
23 juni 2026 Lees meer

Bron: Eigen berichtgeving

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek