nieuws

“Uniek in zijn soort”: Britten kweken verse scampi in vismijn van Oostende

nieuws

Deze zomer draaien we verse scampi in de pasta diabolique. Three-Sixty Aquaculture, de Britse specialist in garnalen legt een scampikwekerij aan in de Oostendse Vismijn. Het bedrijf vestigt zich in de loodsen van Marifish.Inc, de hub voor start-ups in de aquacultuur. De verwachte productie is 30 ton scampi vanaf de nazomer. Later wordt dit opgeschroefd naar 100 ton per jaar.

Vandaag Ruben De Keyzer
Scampi

De kwekerij ligt binnen het complex van de Vlaamse Visveiling. Directeur van de Visveiling Tom Premereur noemt de kwekerij “uniek in zijn soort.” “Er wordt bitter weinig scampi gekweekt in Europa”, zegt Premereur aan VILT. “De meeste scampi die je hier vindt, zijn de ingevroren exemplaren, vooral import uit Azië. Dit project zal een van de enige zijn die verse scampi aanbiedt op de Europese markt.”

De Vlaamse Visveiling biedt de kweeklocatie aan via de incubator voor startups Marifish.Inc. Deze werd eind 2023 officieel gelanceerd en biedt onder andere zeewatertanks aan voor kwekerijdoeleinden. Maar de Brits-Vlaamse samenwerking gaat verder dan louter het aanbieden van een kweeklocatie. “We staan ook mee in voor de vermarkting, de promotie en de verpakking van de producten”, zegt Premereur.

Voor Vlaanderen en Europa

Dankzij de permanente opstelling van Marifish moet er niet veel meer gebeuren voor de Britse kwekers aan de slag kunnen. “De tanks staan er nu. Er gebeuren tests of alles goed waterdicht is, om dan stilaan te starten met de eerste productie met het oog op de nazomer. De Europese handel heeft toegang tot onze veiling, dus de afzet zal in België maar ook verder gebeuren.”

De keuze van Three-Sixty Aquaculture om samen te werken met Marifish.Inc. stoelt zich niet alleen op de Europese ligging. “Je hebt ook het voordeel dat je als bedrijf hier snel kan beginnen”, zegt Premereur. “Als je een businessunit hebt, krijg je onmiddellijk toegang tot zeewater. Terwijl als je van nul begint, moet je eerst wachten op vergunningsaanvragen en dergelijke. Hier kan je veel sneller opschalen en krijg je onmiddellijk toegang tot de Europese markt.”

Geen antibiotica

De kwekers zullen gebruik maken van recirculerende aquacultuursystemen (RAS), die het waterverbruik tot een minimum beperken door het water te filteren, aan te passen en te hergebruiken. In tegenstelling tot de traditionele aquacultuur in open water blijven de kweekomstandigheden gecontroleerd en wordt afval opgevangen. Dat maakt het systeem duurzamer.

Bovendien verhindert dit de externe overdracht van ziekten en parasieten. Premereur wijst erop dat er in dit systeem dus geen antibiotica worden gebruikt. “Bovendien volgt de productie de strenge EU-regelgeving, die in Azië natuurlijk wat losser is”, zegt Premereur. Het gaat om een vers product in korte keten met Oostends stadswater, wat dus toch wat voordelen biedt tegenover de scampi’s die men importeert.”

Three-Sixty Aquaculture belooft dankzij dit innovatief systeem het hele jaarrond Europese klanten te voorzien van verse garnalen van hoge kwaliteit.

Oesterkweek

De Vlaamse expertise in de aquacultuur werd deze week ook nog eens duidelijk binnen de oesterkweek. VRT NWS meldt dat oesterkwekerij De Oesterput in Oostende een proefproject is gestart om een deel van de kweek te automatiseren. Dit moet de werklast met 60 procent verminderen. Het proefproject krijgt ruim 50.000 euro steun van ZeeBONK, een initiatief van Europa, Vlaanderen en de provincie West-Vlaanderen.

Industrie en wetenschap werken naar duurzaamheid op aquacultuursymposium
Uitgelicht
Voor het eerst heeft de Vlaamse aquacultuurgemeenschap VAP haar jaarlijks symposium georganiseerd in samenwerking met de onderzoeksinfrastructuur EMBRC. Ecologische duurzaamhe...
17 december 2024 Lees meer

Bron: Eigen berichtgeving

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek