Start operationele fase van Belgische satelliet PROBA-V
nieuwsStaatssecretaris voor Wetenschapsbeleid Philippe Courard ondertekende een contract van 13,6 miljoen euro met VITO voor de start van de operationele fase van de microsatelliet PROBA-V. Gebouwd voor het Europese Ruimtevaartbureau ESA door QinetiQ Space in Kruibeke, is de Proba-V de derde "Belgische" satelliet. Enkele weken geleden eindigde het intensief testen, waarna de Proba-V klaar voor de eigenlijke operaties is bevonden.
Staatssecretaris Couard geeft VITO officieel de verantwoordelijkheid om de operationele fase van de microsatelliet PROBA-V te starten. Dit houdt in dat PROBA-V voortaan instaat voor de dagelijkse opvolging van de wereldwijde vegetatie. De microsatelliet en haar uitstekende beelden - zoals bewezen in de testfase - zijn het resultaat van een samenwerking op het vlak van onderzoek en ontwikkeling van verschillende Belgische bedrijven en VITO, met de ondersteuning van Belspo en ESA.
Courard benadrukte dat de beelden van de aardobservatiesatelliet veel gedetailleerder (zullen) zijn dan verwacht. De resolutie overschrijdt de gevraagde 300 meter, tot zelfs op bepaalde momenten 100 meter. Ter vergelijking: de resolutie van het Vegetation-instrument op de tot 2014 opererende Spot-5 aardobservatiesatelliet, die mede door België op de sporen is gezet, bedraagt één kilometer.
Deskundigen onderzoeken de mogelijke bouw van een tweede Proba-V satelliet ter studie van de vegetatie op Aarde. Niet alleen de reeds vastgestelde kwaliteiten van de Proba-V (en van de vorige "Belgische" satellieten Proba-1 en Proba-2), maar ook de problematiek van duurzame ontwikkeling voor een snel toenemende wereldbevolking deden een belletje voor een tweede Proba-V rinkelen. Die satelliet zou een resolutie van 100 meter moeten hebben.
Bron: Belga / eigen verslaggeving
Beeld: VITO