nieuws

Rusland opnieuw goede afzetmarkt voor groenten en fruit

nieuws
Rusland biedt als afzetmarkt voor groenten en fruit in de komende jaren behoorlijk wat kansen. De invoer van veel soorten zit in de lift en de lokale productie zal lang niet toereikend zijn om aan de Russische vraag te voldoen. Ondanks de terugvallende cijfers in het crisisjaar 2009, waarbij de volumes vers fruit met 32,85 pct en verse groenten met 41,76 pct terugvielen tegenover 2008, blijft het een markt met veel potentieel.
25 maart 2010  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:11

Rusland biedt als afzetmarkt voor groenten en fruit in de komende jaren behoorlijk wat kansen. De invoer van veel soorten zit in de lift en de lokale productie zal lang niet toereikend zijn om aan de Russische vraag te voldoen. Ondanks de terugvallende cijfers in het crisisjaar 2009, waarbij de volumes vers fruit met 32,85 pct en verse groenten met 41,76 pct terugvielen tegenover 2008, blijft het een markt met veel potentieel.

In vijf jaar tijd is de invoer van verse groenten in Rusland met bijna 60 procent gestegen. Belangrijke groeiers zijn tomaat, paprika en komkommer. Lang was de ui de meest geïmporteerde groente, maar in 2008 is deze rol overgenomen door de tomaat.

België voerde in 2007 24.849 ton tomaten uit, het jaar erop was dat al 25.220 ton, maar in 2009 zakte dat terug naar 15.446 ton. Voor paprika's is eenzelfde tendens merkbaar: in 2007 3.096 ton, het jaar erop 3.168 ton en vorig jaar een daling tot 2.616 ton.

Voor komkommers was de terugval nog explicieter: in 2007 en 2008 noteerde Flanders Investment & Trade nog resptectievelijk 1.041 en 1.101 ton uitvoer, maar dat halveerde in 2009 tot 517 ton.

In 2007 importeerde Rusland 54.761 ton verse groenten en 190.629 ton vers fruit uit België. Het jaar erop steeg het volume verse groenten tot 67.428 ton. De export van vers fruit daalde daarentegen tot 157.303 ton.

Die terugval werd voornamelijk veroorzaakt door het kleinere aanbod conferenceperen als gevolg van de tegenvallende oogst in 2008. In 2009 daalde de export van ons land naar Rusland tot 44.909 ton verse groenten en 131.525 ton vers fruit. 

Ook voor aardappelen blijft Rusland een belangrijke markt, hoewel de uitvoer ook daar rake klappen kreeg. Drie jaar geleden exporteerde ons land 4.236 ton aardappelen naar Rusland. In 2008 groeide dit volume verder tot 7.343 ton, maar zakte omwille van de economische crisis terug naar 5.762 ton in 2009.

"Uiteraard heeft de economische crisis zijn invloed gehad en waren de omstandigheden anders dan de vorige jaren. Toch blijft Rusland een heel belangrijke exportmarkt", benadrukt VLAM. In september 2009 trokken ze samen met acht groente- en fruitexporteurs en zes aardappelexporteurs naar World Food Moskou om er deel te nemen aan de grootste voedingsbeurs in Rusland.

Die opwaartse trend bevestigt ook het Nederlandse Productschap Tuinbouw. "De koopkracht trekt vanaf dit jaar weer aan en supermarkten spelen een steeds belangrijkere rol voor de verkoop van groenten en fruit in Rusland. Het is en blijft een markt die veel kansen biedt".

Bron: Agriholland/FIT/VLAM

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek