Proefcentrum oogst extra vroege en lange bramen
nieuwsDe karaka black zijn joekels van bessen. "Ze wegen 9 gram, dat is evenveel als de lochnessbramen, het gebruikelijke ras dat afkomstig is uit Schotland. Maar deze zijn wel langer. Ze zijn vaak 4 tot 5 cm lang", zegt Patrick Meesters, directeur van de proeftuin. "Groot voordeel is dat ze dus drie weken vroeger rijp zijn dan de andere bramen. Dat scheelt in de verwarmingskosten, want die lopen erg hoog op. We hebben ze in januari geplant en we zitten nu al aan 15 liter mazout per vierkante meter".
"Dit voordeel maakt het nadeel van deze soort goed. De struiken zijn niet zo dicht behangen als die van 'loch ness'. In tegenstelling tot de 'loch ness', hebben deze trouwens wel doornen", luidt het. Ander voordeel van vroeg zijn: de eersten krijgen altijd de hoogste prijzen. De bessen zitten trouwens in de lift. "Aardbeientelers diversifiëren tegenwoordig. Ze schakelen vaker over op houtig kleinfruit", zegt Meesters.
Dat heeft natuurlijk zo zijn redenen. "Op dit moment zijn de prijzen van de glasteeltaardbeien niet hoog genoeg", zegt Pierre Vrancken, voorzitter van Veiling Borgloon. "Telers krijgen nu 6 à 7 euro per kilo, terwijl dat 10 euro moet zijn om rendabel te zijn. Ze voelen namelijk de concurrentie van de vroege Spaanse aardbeien". Als je al gewoon bent om aardbeien te telen in serres, is het trouwens makkelijk overschakelen op bramen.
"Maar ook andere telers beginnen met bramen", zegt Patrick Meesters. "Ze bouwen gewoon serres. Onder kappen kun je ook goed bramen telen. Zo lang het maar niet in open lucht is, want dan hebben bramen te veel last van ziektes. Ook wie thuis bramen in de tuin heeft staan, raad ik aan om er een kap over te spannen. Bramen telen is niet zo makkelijk, dit is echt weggelegd voor toptelers. Je hebt ook veel plukkers nodig: 60 personen per hectare. Bramen plukken is wel iets minder intensief dan frambozen".
Een kwart van het houtig kleinfruit bestaat op dit moment al uit bramen. Dat is een even groot aandeel als dat van rode bessen en frambozen. De blauwbessen nemen 15 procent van de productie voor hun rekening. De resterende 10 procent is voor cassis, stekelbessen en witte bessen.(KS)
Meer informatie: Onderzoek houtig kleinfruit in het Proefcentrum Fruitteelt
Bron: Het Belang van Limburg