Onderzoek naar rol van ganzen bij overdacht salmonella
nieuwsDe Nederlandse Melkveehouders Vakbond (NMV) dringt aan op een wetenschappelijk onderzoek naar de rol van ganzen bij de overdacht van salmonella op melkveebedrijven. Volgens NMV hebben melkveehouders meer met salmonella te maken in gebieden waar veel ganzen neerstrijken. Boerenbond en het Algemeen Boerensyndicaat (ABS) hebben geen weet van gelijkaardige problemen in België.
NMV wil eindelijk uitsluitsel over de vermeende relatie tussen salmonella en de aanwezigheid van ganzen in een gebied. Het probleem is actueel nu FrieslandCampina aangekondigd heeft meer te investeren in salmonellabeheersing bij melkveebedrijven.
Die beslissing volgde na de vaststelling dat producenten in Noord- en Zuid-Holland, Friesland en het Rivierengebied vaker met een ongunstige uitslag worden geconfronteerd.
In die gebieden heeft ongeveer 25 procent van de leden-melkveehouders van FrieslandCampina te maken met salmonella in de melk, aldus NMV. Vogelonderzoek Nederland en het Centraal Bureau voor de Statistiek bevestigen dat in diezelfde gebieden veel ganzen voorkomen.
Boerenbond en ABS hebben geen weet dat Belgische melkveehouders met gelijkaardige problemen geconfronteerd worden. Wel klaagden de landbouworganisaties in het verleden meermaals de gewasschade door ganzen aan.
Bron: Belga/eigen verslaggeving