nieuws

OESO: "Grote waterrisico’s bedreigen Europa"

nieuws
Door de hoge druk op onze watersystemen is het vooruitzicht wat betreft water-gerelateerde risico's voor de komende decennia zorgwekkend. Dat zegt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een nieuw rapport. In 2050 zal meer dan 40 procent van de wereldbevolking geconfronteerd worden met ernstige 'waterstress'.
5 september 2013  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:23

Door de hoge druk op onze watersystemen is het vooruitzicht wat betreft water-gerelateerde risico's voor de komende decennia zorgwekkend. Dat zegt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een nieuw rapport. In 2050 zal meer dan 40 procent van de wereldbevolking geconfronteerd worden met ernstige 'waterstress'.

Overheden moeten meer aandacht besteden aan de uitwerking van een efficiënt waterbeleid. Dat is de boodschap die OESO brengt in een nieuw rapport, getiteld 'Water Security for Better Lives'. Volgens schattingen zijn we tegen 2050 met 9 miljard op deze planeet, en dat zal de druk op de wateraanvoer aanzienlijk verhogen, met een groter risico op watertekorten. Een proactieve, preventieve aanpak is broodnodig, aldus de OESO.

Enerzijds kaart het rapport de stijgende kans op overstromingen aan en verwijst in die context naar de overlast die in mei en juni van dit jaar veroorzaakt werd in Centraal-Europa door de Elbe, Donau en Moldau die uit hun oevers traden. De schade wordt geraamd op 3 miljard euro. De OESO berekende dat de gebouwen die in 2050 rechtsreeks blootgesteld zullen zijn aan overstromingsgevaar een waarde van 35 biljoen euro vertegenwoordigen.

Door de stijgende bevolking, veranderingen in landgebruik en de klimaatverandering voorspelt het Europees Milieuagentschap dat we in de toekomst vaker af te rekenen zullen krijgen met extreme weersomstandigheden. Daarom vindt de OESO dat overheden nu actie moeten ondernemen. "In de plaats van enkel te reageren op watercrisissen, moeten regeringen op een proactieve manier een beleid in de stijgers zetten dat de waterrisico’s inperkt", aldus Angel Gurría, secretaris-generaal van OESO.

Ook wat betreft de waterkwaliteit, moeten overheden een efficiënter beleid voeren, vindt de OESO. In de eerste plaats moeten alle Europese lidstaten de EU-wetgeving inzake water respecteren. Maar daarnaast moeten er extra inspanningen worden geleverd om drinkwaterbronnen, wetlands en andere watergevoelige gebieden te beschermen. Ook de landbouw moet hier zijn steentje bijdragen door een verminderd gebruik van gewasbeschermingsmiddelen en het onder controle houden van de nutriëntenbalans op landbouwpercelen.

Volgens de EU-wetgeving moet alle grondwater onvervuild blijven. Uit cijfers van het Europese Milieuagentschap blijkt echter dat 48 procent van de Europese waterlopen en meren de vereiste ecologische doelstellingen, die wettelijk opgelegd zijn, tegen 2015 niet zullen halen. Onder meer daarom verstrengde de Commissie vorig jaar haar 12-jaar oude directieve omtrent water. Het OESO-rapport wordt deze week gepresenteerd tijdens de Stockholm World Water Week.

Meer informatie: 'Water Security for Better Lives'

Bron: Eigen verslaggeving/Euractiv.com

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek