Nieuwe regels van kracht voor etiket voedingsproduct
nieuwsDe nieuwe regels voor het etiket van voedingswaren zijn sinds dinsdag van kracht. Zo moet er informatie gegeven worden over de voedingswaarde van het product, de allergenen en de herkomst van de producten of de ingrediënten. Er is wel een overgangsperiode van drie jaar voorzien, om bedrijven de tijd te geven hun etiketten aan te passen. Dat laat de FOD Volksgezondheid weten.
De nieuwe maatregel komt er op basis van een akkoord dat de Europese lidstaten hadden bereikt en dat nu ook in de Belgische wetgeving is omgezet. De nieuwe regels gaan in vanaf dinsdag, maar de verplichting geldt pas vanaf 22 november 2014. Vanaf die dag zal het Voedselagentschap ook beginnen met het uitvoeren van controles.
Concreet houden de nieuwe regels in dat de etiketten op alle voorverpakte voedingsmiddelen de voedingswaarde van het product moeten vermelden. Het gaat om de energiewaarde, het vetgehalte en de hoeveelheid verzadigde vetzuren, koolhydraten, suikers, eiwitten en zout.
Ten tweede krijgen allergenen een prominentere plaats op het etiket dan nu al het geval is. Daarnaast moet ook het land van oorsprong vermeld worden op varkensvlees, schapenvlees, geitenvlees en gevogelte. Voor rundvlees gold deze verplichting al langer. Ook de leesbaarheid van het etiket zal verbeteren door een minimale lettergrootte voor de verplichte vermeldingen.
Er wordt nog nagegaan hoe de regels ook toegepast kunnen worden bij de voedingsmiddelen die niet voorverpakt zijn, een probleem dat zich vooral in de horecasector stelt. "We zijn momenteel met de sector aan het bekijken hoe we die details verder kunnen uitwerken", zegt Jan Eyckmans van de FOD Volksgezondheid.
Bron: Belga