Nieuw geval van vuilbroed in Geraardsbergen
nieuwsHet Voedselagentschap (FAVV) bevestigt een nieuw geval van Amerikaans vuilbroed bij een imker in het Oost-Vlaamse Onkerzele, Geraardsbergen. De aangetaste bijenstand behoort toe aan een imker van wie eerder al een bijenstand aangetast bleek door Amerikaans vuilbroed. Het FAVV stelt rond de haard een schutkring van drie kilometer in.
Bij een imker in Geraardsbergen werd vuilbroed vastgesteld, een broedziekte die jonge larven ziek maakt en de productiviteit van een bijenvolk gevoelig doet dalen. De aangetaste kolonies worden geruimd, de overige kolonies van de bijenstand worden ofwel geruimd ofwel wordt een kunstzwerm gemaakt. Bij een kunstzwerm haalt de imker de koningin en de volwassen bijen uit de kast, geeft ze een nieuwe korf, en wordt het broed vernietigd.
In samenwerking met de burgemeester van Geraardsbergen bakende het FAVV een beschermingsgebied met een straal van drie kilometer rond de uitbraak af. Binnen de schutkring is het verboden bijen te vervoeren. Andere volken worden onderzocht om eventuele besmettingen op te sporen. De bijen en het materiaal van de imker in kwestie mogen het beschermingsgebied niet verlaten.
Om de risico’s op vuilbroed te beperken, geeft het FAVV nog enkele tips: imkers moeten voldoende hygiëne aan de dag leggen en mogen hun bijenvolken niet voeden met honing of stuifmeel van onbekende oorsprong. Er mogen geen raten of ramen van onbekende oorsprong gebruikt worden; materiaal moet geregeld ontsmet worden; er moet nagegaan worden of het broed gezond is; de contacten met andere bijenvolken moeten zo veel mogelijk beperkt worden, en bij elk vermoeden van aantasting moet er aangifte gedaan worden bij de Provinciale Controle-eenheid (PCE) van het Voedselagentschap waarvan de bijenstand afhangt.
Meer info: FAVV
Bron: FAVV
Beeld: Wikimedia Commons - Tanarus