Nederland verbiedt pelsdierhouderij vanaf 2018
nieuwsDe Nederlandse Tweede Kamer heeft deze week een wetsvoorstel goedgekeurd om de pelsdierhouderij vanaf 2018 te verbieden. Voor de nertsenfokkers is geen schadeloosstelling voorzien. In Nederland zijn naar schatting 200 bedrijven waar nertsen worden gefokt voor hun vacht. De Europese federatie van pelsdierhouders trok eerder al met een online petitie in de tegenaanval.
Een meerderheid bestaande uit SP, PvdA, GroenLinks, D66, PVV en Partij voor de Dieren steunde het plan om vanaf 2018 de nertsenhouderij aan banden te leggen. “De nerts is het enige roofdier dat nog op deze manier gehouden wordt”, zegt Krista van Velzen (SP) in De Telegraaf.
Tegenstanders CDA, VVD, SGP, ChristenUnie en de eenmansfractie Rita Verdonck vinden “een verbod op deze gezonde bedrijfstak te ver gaan”. Ze zijn ook niet te spreken over het feit dat de sector nog tot 2014 moet investeren in goede huisvesting voor de dieren. Het CDA verwacht dan ook dat pelsdierhouders naar de rechtbank stappen.
Ook de christendemocratische landbouwminister van landbouw Gerda Verburg voorziet dat de staat een deel van de schade zal moeten vergoeden. Verburg is niet voor een verbod te vinden en wou in eerste instantie een verbetering van het dierenwelzijn op Europees niveau afdwingen. Het omstreden wetsvoorstel moet nu nog naar de Eerste Kamer.
”Opmerkelijk is dat Nederland de nertsenhouderij wil verbieden om ethische redenen, en niet vanuit overwegingen inzake dierenwelzijn”, reageert Brok (Beweging voor Recht Op vrijheid van Keuze), een vzw die opkomt voor "minder emotioneel gedoe" rond dieren. "Een verbod van een vorm van dierenhouderij op basis van het productiedoel is een heel gevaarlijk precedent".
In Nederland zijn naar schatting 200 bedrijven waar nertsen worden gefokt voor hun vacht. Daarmee zijn onze noorderburen de derde nertsenbontproducent ter wereld. Vlaanderen telt 22 pelsdierhouderijen, die samen goed zijn voor een productie van 150.000 nertsenvellen op jaarbasis.
Bron: De Telegraaf