nieuws

Nationale Bank gaat vleesprijzen beter bestuderen

nieuws
De Nationale Bank gaat de cijfers uit haar eigen analyse over de prijsstijgingen vergelijken met de cijfers van de distributiesector. Daarnaast gaat ze de ontwikkeling van de vleesprijs tegen het licht houden, waarbij ook rekening zal worden gehouden met de evolutie van de producentenprijs. De resultaten moeten binnen twee weken klaar zijn. Dat werd beslist tijdens een vergadering met premier Guy Verhofstadt, minister van Economie Sabine Laruelle en vertegenwoordigers van de diverse schakels in de voedselketen.
29 februari 2008  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:02
De Nationale Bank gaat de cijfers uit haar eigen analyse over de prijsstijgingen vergelijken met de cijfers van de distributiesector. Daarnaast gaat ze de ontwikkeling van de vleesprijs tegen het licht houden, waarbij ook rekening zal worden gehouden met de evolutie van de producentenprijs. Dat werd beslist tijdens een vergadering met de federale regering en de voedingssector. De resultaten moeten binnen twee weken klaar zijn.

Aan de vergadering namen premier Guy Verhofstadt, minister van Economie Sabine Laruelle en vertegenwoordigers van de producenten, de voedingsindustrie, de kleinhandel en de grootdistributie deel. Doel was een begin van antwoord te bieden op de studie van de Nationale Bank die uitwees dat de prijsontwikkeling van voedingsproducten in België de twee laatste jaren sneller verloopt dan in de eurozone, vooral voor brood, oliën, boter en melkproducten.

Na het onderhoud werd afgesproken het overleg in de toekomst voort te zetten en de Nationale Bank van België te vragen bepaalde bijkomende elementen op korte termijn te analyseren. Het gaat daarbij om een vergelijking van de cijfers van de distributiesector met die van de analyse van de Nationale Bank. Ook werd de Nationale Bank gevraagd de ontwikkeling van de vleesprijs te bestuderen en daarbij ook rekening te houden met de evolutie van de producentenprijs, een element dat niet werd geanalyseerd in de eerdere studie.

Voorts moet de Nationale Bank de vergelijking met Nederland uitdiepen. De producentenprijs in Nederland heeft immers de neiging relatief snel te stijgen, terwijl de consumptieprijs vrij matig blijft. In België gebeurt net het tegenovergestelde, namelijk een snellere evolutie van de consumentenprijs dan van de producentenprijs. Er zal ook aan de FOD Economie worden gevraagd de regelgeving en de structuur van de Belgische distributiesector te vergelijken met deze in onze buurlanden.

De premier, minister Laruelle en de vertegenwoordigers van de voedingssector zullen elkaar binnen twee weken opnieuw ontmoeten om de nieuwe resultaten te analyseren en oplossingen te formuleren. Zelfstandigenorganisatie Unizo stelt in een reactie dat het Belgisch distributielandschap nu al tot de Europese top hoort wat betreft concurrentie, winkeloppervlakte per inwoner, openingsuren en nieuwe winkelinplantingen. "Nog meer deregulering zal de prijzen niet doen dalen, maar het distributielandschap verder doen verschalen", aldus Unizo.

De organisatie haalt daarbij een studie aan van het analysebureau Marketing Map. Die moet uitwijzen dat de Belgische distributie wordt gekenmerkt door zeer kleine netto-winstmarges. Deze kleine marges verklaren dat fors stijgende kosten de prijzen ernstig kunnen beïnvloeden. De studie zou bewijzen dat, ondanks de stijgende kosten, de Belgische distributie de voorbije jaren haar aankoopmarge niet heeft verhoogd.

Het Neutraal Syndicaat voor Zelfstandigen (NSZ) vindt het een goede zaak dat er een bijkomende analyse werd gevraagd. "Nu wordt maar al te vaak met een dreigende vinger gewezen naar de handelaars alsof ze grotere winstmarges opstrijken. Uit de vergadering bleek alvast dat dit niet het geval is, hetgeen in een concurrentiële markt ook moeilijk kan", luidt het. Voor het NSZ is het van belang na te gaan waarom er prijsevoluties zijn. "Alleen door bijkomende analyse kan men op een objectieve en transparante manier de cijfers verklaren en zien wat er moet gedaan worden. In elk geval is het NSZ geen voorstander van prijsafspraken of maximumprijzen", aldus nog het NSZ.(KS)

Bron: Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek