nieuws

Minister Brouns en Viaverda willen het gebruik van pesticiden in tuinen aanpakken

nieuws

Proefcentrum Viaverda wil via het project Fieldlab de professionele groensector aanzetten om minder pesticiden te gebruiken in tuinen en openbaar groen. “De voorbije jaren werd vooral ingezet op het terugdringen van gewasbeschermingsmiddelen in de landbouwsector. Maar ook voor onze tuinen geldt het principe dat het beste pesticide datgene is dat je niet moet gebruiken”, zegt Vlaams minister van Omgeving en Landbouw Jo Brouns (cd&v). Het project moet Vlaanderen ook groener en beter bestand maken tegen droogte en hitte.

Vandaag Griet Lemaire
gazonsproeierdroogte-1280

Tuinaannemers, tuinarchitecten, openbare groendiensten en tuincentra bepalen in belangrijke mate hoe onze tuinen, bedrijfsterreinen en openbare ruimte eruit zien. “En die tuinen en parken zijn veel meer dan decoratie”, legt minister Brouns uit. “Ze helpen om water vast te houden bij droogte, zorgen voor verkoeling tijdens hittegolven en brengen meer natuur in onze leefomgeving. Met dit project willen we tonen dat mooi groen perfect kan samengaan met minder pesticiden en meer biodiversiteit.”

Eén miljoen euro

Viaverda zal de komende vijf jaar het project uitvoeren en krijgt daarvoor één miljoen euro. Het project is een zogenaamde ‘living lab’: praktijklocaties waar nieuwe technieken en oplossingen rond geïntegreerde gewasbescherming worden getest en getoond. “Met deze middelen kunnen we de Vlaamse groenvoorziener sterke ondersteuning bieden rond bodem, biodiversiteit en waterelementen”, duidt Bruno Gobin, directeur van Viaverda.

Het project zal onder meer inzetten op klimaatbestendige planten en bomen, gezonde bodems, natuurlijke zwemvijvers, groene gevels en daken, infiltratiezones voor regenwater en biodiverse plantencombinaties die aantrekkelijk zijn voor bijen en vlinders. “Op die manier willen we doordachte aanleg en onderhoud van tuinen stimuleren om ze weerbaar te maken, zodat ingrepen met gewasbescherming niet meer nodig zijn,” aldus Gobin. "Wie van bij de aanleg de juiste keuzes maakt, heeft later veel minder nood aan chemische bestrijding", vult de minister aan.

Minder stenen, meer groen

Niet alleen het terugdringen van het pesticidegebruik in tuinen en parken is een doelstelling van het project, het wil tuinen en openbaar groen ook beter bestand maken tegen droogte, hitte en wateroverlast. “Als we Vlaanderen daartegen beter willen wapenen, dan moeten we ook anders omgaan met onze buitenruimte”, benadrukt Brouns. “Minder stenen, meer groen en slimmer omgaan met water maken echt een verschil. Daarom investeren we in praktische kennis en concrete voorbeelden die meteen op het terrein kunnen worden toegepast.”

Het project richt zich op de professionele groensector met opleidingen, studiedagen en digitale tools. Daarnaast wordt verder gewerkt aan kwaliteitslabels voor duurzame groenaanleg en ecologisch beheer. “Tuinaannemers, groendiensten en tuincentra bepalen mee hoe onze tuinen, straten, pleinen en parken eruitzien en dus zal de impact van dit project ook zichtbaar worden in heel Vlaanderen: meer klimaatrobuuste, biodiverse en natuurlijke tuinen en parken, met minder afhankelijkheid van pesticiden”, klinkt het.   

Natuurverenigingen naar rechter tegen biotechnologisch insecticide Calantha
Uitgelicht
Natuurverenigingen stappen naar de rechtbank tegen de tijdelijke toelating van Calantha, een nieuw RNAi-insecticide. Het product is nog niet goedgekeurd door Europa, maar mag...
20 mei 2026 Lees meer

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek