Minimale bodembedekking erosiegevoelige percelen nodig
nieuwsLandbouwers mogen dit najaar niet vergeten dat ze maatregelen moeten nemen om de bodem te beschermen tegen erosie. Eén van die maatregelen is een minimale bodembedekking op zeer hoog erosiegevoelige percelen. Dat zijn de paars ingekleurde percelen in de verzamelaanvraag. Voor de meeste teelten mag de bodem niet langer dan twee maanden onbedekt blijven voorafgaand aan de inzaai. Het perceel moet geoogst en opnieuw ingezaaid worden voor 1 oktober. Op die algemene regel zijn er een aantal uitzonderingen en een landbouwer kan ook afwijken van de deadline, door dat voor 15 oktober te melden en te motiveren.
In het kader van de randvoorwaarden zijn de landbouwers reeds langer verplicht om de bodem van zeer hoog erosiegevoelige percelen minimaal te bedekken en te beschermen tegen erosie. Deze verplichtingen werden in 2014 verduidelijkt en zullen ook in de toekomst nog verscherpt worden.
Voor de meeste teelten geldt de verplichting dat de bodem niet langer dan twee maanden onbedekt mag blijven voorafgaand aan de inzaai ervan. Om aan deze verplichting te voldoen, moet voor 1 oktober de voorafgaande teelt geoogst zijn en moet er dan al een bodembedekker ingezaaid zijn. Vanaf 2015 gelden deze verplichtingen zowel voor de zeer hoog als de hoog erosiegevoelige percelen.
Uitzonderingen zijn er voor korrelmaïsteelt (oogsten voor 15 november met behoud van alle korrelmaïsstro) en een hoofdteelt met een laag erosierisico zoals gras of fruitbomen. Bij een hoofdteelt wintergraan of -koolzaad mag de bodem maximaal twee maanden onbedekt blijven voorafgaand aan de aanleg van het zaaibed maar mag er uiteraard later gezaaid worden dan 1 oktober. Bij een hoofdteelt zomergraan, vlas of spinazie moet de landbouwer de bodem quasi het jaar rond bedekt houden. Maximaal twee weken voorafgaand aan de aanleg van het zaaibed mag de landbouwer de bodembedekker vernietigen.
Voor teelten die later dan 1 oktober geoogst worden, is er de mogelijkheid om een afwijking te melden bij het Agentschap voor Landbouw en Visserij. De landbouwer moet voor 15 oktober meedelen wat de reden is waarom hij van de datum van 1 oktober afwijkt. Hij moet ook aangeven welke alternatieve maatregel (bv. inzaai op latere datum, oogstresten laten liggen bij kolen, andere erosiebestrijdende maatregel, enz.) hij zal toepassen op het paarse perceel. Het is niet nodig een afwijking te melden in het geval van een gras, winter- of zomergraan als hoofdteelt in 2015.
Met twee voorbeelden verduidelijkt de Vlaamse landbouwadministratie dat: “Als op een zeer hoog erosiegevoelig perceel (paars perceel) de hoofdteelt in 2015 maïs zal zijn, dan moet de huidige hoofdteelt (bv. aardappelen) geoogst zijn vóór 1 oktober en moet er een bodembedekking voorzien worden die minstens moet blijven staan tot twee maanden voor de inzaai van de maïs in de lente van volgend jaar. Als op het zeer hoog erosiegevoelig perceel de bieten geoogst worden op 15 oktober, dan is aan alle verplichtingen voldaan indien er vóór 15 december een wintergraan wordt ingezaaid. In dit geval moet geen afwijking gemeld worden.
Beeld: Loonwerk Defour