nieuws

Met luchtkwaliteitsplan wil Vlaanderen NO2-norm halen

nieuws
De Vlaamse regering keurde het Luchtkwaliteitsplan goed. Vlaanderen overschrijdt niet de uurgrenswaarde, noch de alarmdrempel voor stikstofdioxide (NO2), maar wel de jaargrenswaarde (40 µg/m³). "Het plan bevat maatregelen (ook voor de landbouw, nvdr.) om tegen 2015 de norm te halen", zegt minister van Leefmilieu Joke Schauvliege.
2 april 2012  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:17
Lees meer over:

De Vlaamse regering keurde het Luchtkwaliteitsplan goed. Vlaanderen overschrijdt niet de uurgrenswaarde, noch de alarmdrempel voor stikstofdioxide (NO2), maar wel de jaargrenswaarde (40 µg/m³), meer specifiek in de haven van Antwerpen en de stad Antwerpen. "Het plan bevat maatregelen (ook voor de landbouw, nvdr.) om tegen 2015 de norm te halen", zegt minister van Leefmilieu Joke Schauvliege.

Lidstaten die niet voldoen aan de grenswaarde konden bij de Europese Commissie uitstel voor vijf jaar aanvragen voor de inwerkingtreding, op voorwaarde dat er extra maatregelen worden genomen. Ook Vlaanderen en Brussel, net als de meeste dichtbevolkte regio’s, voldoen nog niet. De grootste bron van NOx, die aanleiding geeft tot NO2, is wegverkeer en met name dieselverkeer. In de haven van Antwerpen is er naast wegverkeer, bijkomend een duidelijke bijdrage van de aanwezige industrie en de scheepvaart. In de stad vervuilen ook de huishoudens de lucht met N02.

Daarom komen er nu maatregelen zoals een betere doorstroming op de hoofdwegen en een vergroening van het voertuigenpark. De meeste maatregelen richten zich op het wegverkeer, specifiek voor landbouw bepaalt het plan dat de sector verder stimuli krijgt voor de vervanging en retrofitting van het bestaande landbouwvoertuigenpark. Het actieplan rond energiebesparing in de glastuinbouw en de overschakeling naar aardgas als brandstof wordt voortgezet. 

Inspanningen worden ook verlangd van de scheepvaart, de industriële sectoren en gebouwenverwarming. Het plan bevat ook de veelbesproken maatregel om het verbranden in houtkachels bij windstilte en mist te verbieden, met uitzondering van huizen die geen andere verwarmingstoestellen bevatten. De Vlaamse overheid heeft het verbod gevat in een ontwerp van politiereglement en stimuleert steden en gemeenten om dit ontwerp over te nemen.

"Al deze maatregelen, bestaande én nieuwe, moeten er voor zorgen dat we de norm tegen 2015 halen. De meeste hebben overigens ook een impact op fijn stof (PM10 en PM2,5) en de schadelijkste fractie elementair koolstof waardoor deze concentraties verminderd kunnen worden. Het is ook de bedoeling dit Luchtkwaliteitsplan te monitoren en jaarlijks een stand van zaken op te maken", verklaart minister Schauvliege.

Meer info: Luchtkwaliteitsplan

Bron: eigen verslaggeving/Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek