nieuws

"Marokko moet irrigatie gewassen terugschroeven"

nieuws
De regeringen in het Midden-Oosten en Noord-Afrika moeten dringend, bij voorkeur meteen, investeren als zij in hun regio's zware problemen in de watervoorziening voor de bevolking willen voorkomen. Het alarmerende bericht staat in een rapport van de Wereldbank. In bepaalde landen vloeit liefst 85 procent van het water naar de landbouw. Een land als Marokko zou de irrigatie van landbouwgewassen moeten terugschroeven en gewassen aanplanten die minder water verbruiken en meer geld opbrengen, luidt het.
15 april 2008  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:03
De regeringen in het Midden-Oosten en Noord-Afrika moeten dringend, bij voorkeur meteen, investeren als zij in hun regio's zware problemen in de watervoorziening voor de bevolking willen voorkomen. Het alarmerende bericht staat in een rapport van de Wereldbank. Uit wetenschappelijke schattingen blijkt dat tegen 2050 de bevolking per hoofd nog maar op de helft van de hoeveelheid water van vandaag zal kunnen rekenen.

De grote dreigingen van die ramp komen van klimatologische veranderingen en de bevolkingsaangroei. De regeringen in de regio zouden drastisch waterverspillingen moeten tegengaan en efficiëntere infrastructuur moeten uitbouwen. Ze moeten bij de bevolking bovendien voorlichtingscampagnes voeren om spaarzamer om te springen met water, wat een steeds kostbaarder goed wordt.

Het rapport wijst de landbouw aan als belangrijkste oorzaak voor de dramatischer wordende situatie. De Wereldbank stelt vast dat in bepaalde landen liefst 85 procent van het water naar de landbouw gaat en zegt dat bijvoorbeeld een land als Marokko de irrigatie van landbouwprojecten moet terugschroeven en gewassen moet aanplanten die minder water verbruiken en meer geld opbrengen.

Tevens wordt gesteld dat dalende watervoorraden in Marokko, Algerije en Egypte het bruto binnenlands product een volledig procentpunt naar beneden hebben geduwd. Voor Iran gaat het zelfs om 3 procent minder. "De hoeveelheid water die wordt besteed moet gewoon naar beneden en zeker in de landbouwsector. Een planning opmaken voor de toekomst is nu eenvoudiger dan dat we er nog langer mee wachten", aldus Julia Bucknall, een van de waterspecialisten van de Wereldbank. Ze voegde er nog aan toe dat waterbedrijven het verlies aan water door verdamping moeten aanpakken.

Verder moedigt het rapport van de Wereldbank regeringen aan opvoedkundige projecten rond water in het onderwijs in te bouwen en nieuwe infrastructuurprojecten zoals ontziltingsinstallaties in hun beleid te voorzien. Tunesië en Jordanië kunnen op lovende woorden van de Wereldbank rekenen, omdat zij een goed waterbeleid voeren en het meeste doen met de beschikbare voorraad. Marokko heeft wel in dijken geïnvesteerd om water beter op te vangen in de regio rond Agadir, maar het waterpeil is er wel zeven keer lager dan in 1982.

Ook in de door Israël bezette Palestijnse gebieden wordt water een steeds nijpender probleem. Ook daar is de landbouw de grote verspiller, maar zorgt de monopoliepositie die Israël over de watervoorraad heeft voor extra problemen. Op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook wordt de voorziening van water voor de Palestijnse bevolking steeds problematischer. Dankzij internationale hulpverlening is het tot nu toe nog niet tot een humanitaire ramp gekomen.

Uit vorige cijfers van de Wereldbank is al gebleken dat 2,6 miljard mensen op aarde één ding gemeen hebben, ze hebben geen toegang tot degelijke sanitaire instellingen en dat heeft een negatieve weerslag op het water in de wereld. Elk jaar sterft 1,7 miljoen mensen, van wie liefst 90 procent kinderen, alleen maar omdat ze vervuild water gebruiken. Als regeringen niet snel en drastisch optreden, wordt het waterprobleem op aarde alleen maar erger en kan best uitkomen wat door sommigen al voorspeld werd: er zullen hele oorlogen om water worden gevoerd.(KS)

Meer informatie: Rapport 'Making the Most of Scarcity : Accountability for Better Water Management Results in the Middle East and North Africa'

Bron: De Morgen

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek