Marges in de melkveehouderij blijven positief, maar prijsdaling nog niet achter de rug
duidingDe voorbije maanden staan de melkprijzen flink onder druk. Gemiddeld ontvingen Vlaamse melkveehouders in november ongeveer 42 cent per liter, dat is ruim tien cent minder dan enkele maanden geleden. Ondanks de felle daling blijven de marges voorlopig nog wel positief. “De beschikbare cashflow is gemiddeld nog tien cent per liter”, vertelt Jan Leyten van KBC. De agro-expert voorziet dat de melkprijs de komende maanden verder kan zakken, waardoor het break-evenpoint wel in zicht kan komen.
De laatste keer dat melkveehouders zich zorgen maakten over de melkprijs was in de zomer van 2020. In september protesteerde een groep melkveehouders aan de poorten van de Milcobelfabriek in Langemark, toen het melkgeld op 27 cent per liter stond. “De beschikbare cashflow bedroeg op dat moment drie cent per liter. Dat was net genoeg voor de melkveehouder om zichzelf een inkomen toe te kennen, maar er bleef niets over”, vertelt Jan Leyten van KBC.
Cashflow als graadmeter
In november 2025 borrelen nieuwe zorgen op, alhoewel de melkveehouderij goede jaren achter de rug heeft. Dat heeft veel te maken met de sterke prijsdaling van de voorbije maanden. Vanaf september is er tien cent van het melkgeld afgegaan. De gemiddelde melkprijs bedroeg in november 42 cent. Volgens Jan Leyten, agro-econoom bij KBC, is er voor de gemiddelde Vlaamse melkveehouder nog geen reden tot paniek. “De beschikbare cashflow op een gemiddeld bedrijf bedraagt op dit moment nog tien cent per liter. We komen gewoon van een zeer hoog niveau.”
De beschikbare cashflow, het verschil tussen de reële inkomsten en uitgaven of wat er dus netto overblijft, is volgens de bank de beste graadmeter om de rendabiliteit van een bedrijf of sector uit te drukken. Deze cashflow is op enkele maanden tijd sterk gedaald. Eind vorig jaar, toen de melkprijs nog piekte op 56 cent per liter, bedroeg de cashflow 24 cent per liter. In september bedroeg die nog 20 cent.
BCZ: "Melkproductie veel hoger dan verwacht"
18 november 2025Meer melk op de wereldmarkt
De daling van de melkprijs is volgens Leyten vooral te wijten aan een groeiend melkaanbod op de wereldmarkt, gestimuleerd door de hoogconjunctuur van de laatste jaren in de melkveehouderij. Door droogte en slechte ruwvoeropbrengsten was er vorig jaar minder productie in Nieuw-Zeeland. Daarnaast had de Verenigde Staten vorig jaar te kampen met een productiedaling door de gevolgen van vogelgriep. In Europa had het blauwtongvirus een negatief effect op de productie. “Deze externe factoren zijn nu weggeëbd, waardoor deze belangrijke zuivelproducenten aanzienlijk meer melk leveren dan vorig jaar”, aldus Leyten.
De agro-expert wijst ook op de negatieve gevolgen van de handelsoorlog tussen Amerika en China. Hierdoor zijn de afzetmogelijkheden van Amerikaanse zuivelproducten in China gedaald en wordt er massaal gedumpt op de wereldmarkt.
Melkprijzen tuimelen onder de 50 euro in november
27 oktober 2025Zuivelnoteringen blijven dalen
Alhoewel de marges nog altijd positief zijn, zou dat op termijn kunnen veranderen. Op basis van de prijzen op de spotmarkt en de zuivelnoteringen verwacht Leyten namelijk dat de bodem nog niet is bereikt. “De zuivelnoteringen blijven zakken, wat doorgaans pas enige tijd later in de melkprijs verrekend wordt.”
Hierdoor zouden op termijn de marges van 2020 geëvenaard kunnen worden. Toen bedroeg de beschikbare cashflow drie cent. Van deze marge moet een melkveehouder ook zijn eigen inkomen financieren. “Neem een gemiddeld bedrijf met één miljoen liter melk per jaar. Met een gemiddelde beschikbare cashflow van drie cent per liter betekent dat een jaarinkomen van 30.000 euro. Dat is zeker niet overdreven veel”, aldus Leyten.
De agro-expert blijft desondanks positief over de toekomst van de Vlaamse melkveehouders wat de prijsvorming betreft. “De langetermijnverwachtingen blijven goed. De vraag op de wereldmarkt blijft stijgen en door klimaat- en milieuwetgeving staat het aanbod, in ieder geval in Europa, onder druk”, klinkt het.
Kostprijs stijgt met 10 cent op vijf jaar
Tegenover de inkomsten uit de verkoop van melk van 42 cent per liter staan kosten van ongeveer 36 cent. Ook dat is een forse stijging ten opzichte van 2020. Toen lagen de kosten op een melkveebedrijf nog op zo’n 27 cent en kon de melkveehouder genoegen nemen met een lagere melkprijs. “De kostprijsstijging vond vooral in 2022 plaats. De laatste twee jaar is die vrij stabiel”, aldus Leyten.
Bron: Eigen berichtgeving