Manneken Pis plast melk voor boeren in het Zuiden
nieuwsOmdat het op 1 juni Wereldmelkdag is, zal Manneken Pis in Brussel in de kleren kruipen van een Afrikaanse veehouder en de hele dag melk plassen. Met deze actie wil de Belgische ngo Dierenartsen Zonder Grenzen de aandacht vestigen op Afrika, waar melk een belangrijke bron van voedsel en inkomen is. “Door de veeteelt te ondersteunen in het Zuiden, kunnen de gezinnen van Afrikaanse veehouders hun levensomstandigheden verbeteren en zich uit de armoede werken”, legt de organisatie uit in een persbericht.
De melkproductie in Sub-Sahara-Afrika is ondermaats volgens Dierenartsen Zonder Grenzen. “Terwijl een Belgische koe gemiddeld 25 liter melk per dag produceert, geeft een Afrikaanse koe slechts twee tot drie liter. Vaker nog produceren de melkkoeien minder dan één liter, vooral in het droogseizoen. Dit komt door een gebrek aan water, veevoeder en dierengezondheidszorg op het platteland”, weet de ngo. “Alleen al door de voeding en gezondheid van de dieren te verbeteren, produceren de koeien drie keer meer melk.”
Die hogere productie maakt dat boeren niet alleen meer melk hebben voor eigen consumptie, maar dat ze ook een deel kunnen verkopen. “Maar we stellen vast dat de lokaal geproduceerde melk maar moeilijk tot bij de consument geraakt. Door een slechte hygiëne tijdens het melken, gebrek aan koeling tijdens het transport, slechte wegen en weinig investeringen in lokale opslag- en verwerkingsbedrijfjes, zorgen dat er veel melk verloren gaat”, aldus Dierenartsen Zonder Grenzen. Consumenten nemen daarom hun toevlucht tot melkpoeder, terwijl lokale boeren hun melkoverschot moeten weggooien omdat het niet tijdig bij de consument geraakt.
Dierenartsen Zonder Grenzen helpt de Afrikaanse boeren om de gezondheid van hun kuddes te verbeteren en ondersteunt de ontwikkeling van een lokale melkketen. “Ondanks de belangrijke rol van veeteelt voor armoedebestrijding, gaat wereldwijd minder dan één procent van het officiële budget voor ontwikkelingssamenwerking naar veeteelt”, stelt de organisatie. Voor hen is de Wereldmelkdag, die in 2001 in het leven werd geroepen door Voedsel- en landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties, het moment bij uitstek om dit probleem aan te kaarten.
Meer informatie: Dierenartsen Zonder Grenzen
Beeld: Dierenartsen Zonder Grenzen