Maaltijden op hogescholen aangepast aan Wereldwaterdag
nieuwsEcolife, Velt en WWF voeren dit jaar met steun van de Vlaamse overheid een campagne rond de watervoetafdruk. Op 22 maart vestigen ze de aandacht op 'Wereldwaterdag' die in het teken staat van waterbesparing. Dat doen ook tien hogescholen die op 22 maart maaltijden aanbieden met een lage watervoetafdruk en een lage ecologische voetafdruk. De geranten en cateraars kiezen bewust voor lokale, seizoensgebonden bioproducten.
Ecolife, Velt en WWF vragen aandacht voor duurzame en waterarme voeding, waarbij water- en energie-intensieve producten niet of slechts in beperkte mate worden gebruikt. De watervoetafdruk is een maat voor het waterverbruik van een product gedurende de hele productiefase en bedraagt 7.400 liter per Belg en per dag. "Driekwart van onze watervoetafdruk is te wijten aan onze voeding: gewassen verbruiken immers vele liters water tijdens hun groei", legt Nadia Tahon van Velt uit.
In samenwerking met de hogescholen en met cateraar Sodexo organiseren de campagneorganisaties een echte wereldwaterdag in de studentenrestaurants op 22 maart. De koks bereiden gezonde, ecologische gerechten. De maaltijden zijn vleesarm, maar bevatten veel lokale en seizoensgebonden groenten en vruchten. Ook bioproducten prijken hier en daar op het menu. Als er gekozen wordt voor producten uit verre landen (bijvoorbeeld koffie of thee), dan speelt vooral fair trade een rol.
Het doel van deze actie is enerzijds studenten bewust maken van het belang van een duurzame maaltijd en anderzijds koks en geranten tonen dat een ecologische maaltijd tegelijkertijd lekker, aantrekkelijk en gezond kan zijn en bovendien helemaal niet moeilijk om klaar te maken. Velt en Ecolife ondersteunen de koks bij hun stappen naar een meer duurzaam menu via berekeningen, checklists en een stappenplan. Deze informatie is gebundeld in een draaiboek catering. Cateraar Sodexo zet duurzame voeding alvast hoog op de agenda.
Alle deelnemende scholen besparen samen bijna vier hectare ecologische voetafdruk en bijna 5.000 m³ water op één middag. Precies op Wereldwaterdag publiceert WWF in samenwerking met Ecolife een rapport over de watervoetafdruk van België. Het rapport toont aan dat België bij de koplopers hoort wat betreft het verbruik van verborgen water. De Belg verbruikt tot 7.400 liter of ongeveer 90 badkuipen zoet en zuiver water per dag. Daarmee is België één van de grootste waterverbruikers in West-Europa.
België heeft een veel hoger waterverbruik dan zijn buurlanden Nederland, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland, zo blijkt uit het waterrapport. WWF berekende dat driekwart van de "zware watervoet" gekoppeld is aan de import van buitenlandse producten. In de studie werden zowel het directe waterverbruik als het consumptiegedrag in rekening genomen. Zo is er niet minder dan 75 liter water nodig om één glas bier te produceren, staat in de studie. Voornamelijk vleesproducten slorpen veel van de watervoorraad op.
Veel van dat verbruikte water is afkomstig uit regio's die met een grote waterschaarste te kampen hebben, zoals Pakistan, India of Oekraïne. Door de massale import van landbouwproducten zoals katoen, soja en graan is België medeverantwoordelijk voor de waterproblemen in die landen, besluit WWF. "De consument kan dus niet alleen water besparen aan de kraan, maar ook in de supermarkt", besluit de natuurorganisatie daaruit.
Meer info: watervoetafdruk & WWF-watervoetafdrukrapport
Bron: eigen verslaggeving/Belga