nieuws

Landbouwer test zelfreinigend systeem zonnepanelen

nieuws
Op de loodsen van landbouwer Rudy Bayens uit Ternat reinigen de zonnepanelen zichzelf. Het gaat om een proefproject van Solar Clean uit Zaventem, dat zich specialiseert in het schoonmaken van zonnepanelen. Vooral zonnepanelen op landbouwbedrijven of andere stofgevoelige plaatsen kunnen hun voordeel doen met dit systeem.
17 juni 2010  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:12
Lees meer over:

Op de loodsen van landbouwer Rudy Bayens uit Ternat reinigen de zonnepanelen zichzelf. Het gaat om een proefproject van Solar Clean uit Zaventem, dat zich specialiseert in het schoonmaken van zonnepanelen. Het rendement van zonnepanelen kan behoorlijk dalen door een stoflaagje. Vooral zonnepanelen op landbouwbedrijven of andere stofgevoelige plaatsen kunnen hun voordeel doen met dit systeem.

Rudy Bayens heeft zich verdiept in de inschakeling van wind, zon en biomassa in zijn bedrijfsvoering. In 2006 plaatste de melkveehouder 80 m² fotovoltaïsche cellen op twee bedrijfsgebouwen, wat meteen de eerste relatief grootschalige installatie op een landbouwbedrijf in Vlaanderen was.

"Al na een jaar verminderde het rendement omdat fijn stof en condensatie uit de stallen zorgden voor een film van vuil. De zonnepanelen vingen minder licht op en dus werd er minder stroom opgewekt", zegt Bayens.

Het bedrijf Solar Clean uit Zaventem kwam geregeld de zonnepanelen van Bayens schoonmaken. "Solar Clean kwam twee jaar geleden met een nieuwe dienst op een relatief nieuwe markt", zegt Jelle Zijlstra. "Het vaak gebruikte verkoopsargument dat zonnepanelen zelfreinigend zijn, klopt niet. De regen spoelt een deel weg, maar lang niet alles".

"Het rendement kan al na een jaar behoorlijk dalen door een stoflaagje, al is de vervuiling afhankelijk van de omgeving, het type gebouw, de windrichting en de aanwezigheid van ventilatoren op het dak", legt Zijlstra uit. Solar Clean liet het VITO, de Vlaamse instelling voor technologisch onderzoek, een objectieve meetmethode opstellen om het rendementsverlies van zonnepanelen in kaart te brengen. Op tien landbouwbedrijven werden systematisch de rendementverschillen gemeten tussen gereinigde en niet-gereinigde zonnepanelen. Sterk vervuilde installaties produceerden al na een jaar 12 procent minder elektriciteit.

"Omdat Bayens altijd openstaat voor vernieuwing, hebben we hem gevraagd om een nieuw systeem te testen voor de automatische reiniging van zonnepanelen", zegt Zijlstra. De installatie werd op proef ontworpen in Spanje en ingevoerd door Solar Clean. Bij het zelfreinigend systeem rijdt een borstel over rails. Het systeem start automatisch met behulp van een regensensor en gebruikt regenwater om het stof weg te vegen. De frequentie kan worden ingesteld want één keer vegen om de 48 uur is al ruim voldoende.

"Vooral zonnepanelen op landbouwbedrijven of andere stofgevoelige plaatsen hebben belang bij dit systeem. Voor zonnepanelen op een gewoon huis volstaat meestal een jaarlijkse of tweejaarlijkse reiniging", stelt Zijlstra. Solar Clean hoopt het systeem volgend jaar commercieel te kunnen aanbieden.

Bron: Het Nieuwsblad/Het Laatste Nieuws

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek