nieuws

Inrichters jaarmarkten zien veeprijskampen afkalven

nieuws
De dertig organisatoren van jaarmarkten in Halle-Vilvoorde vrezen voor het voortbestaan van hun veeprijskampen. De recente wetgeving voor IBR-vaccinaties jaagt veefokkers massaal weg van de prijskampen, waarschuwt provincieraadslid Michel Vanderhasselt. De eerste bewijzen zijn er. De fokveebeurs in Affligem, een wedstrijd met nationale uitstraling, telde 153 inschrijvingen, tegenover 505 in 2007. De jaarmarkt van Vilvoorde van 14 april blijft steken op 95 runderen, tegenover 233 vorig jaar.
20 maart 2008  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:03
De dertig organisatoren van jaarmarkten in Halle-Vilvoorde vrezen voor het voortbestaan van hun veeprijskampen. De recente wetgeving voor IBR-vaccinaties jaagt veefokkers massaal weg van de prijskampen, waarschuwt provincieraadslid Michel Vanderhasselt.

Enkele dagen geleden maakte hij in een brief aan minister van Landbouw Sabine Laruelle (MR) zijn bezorgdheid over namens het Overkoepelingscomité Jaarmarkten West-Brabant, een nieuwe organisatie die vorm kreeg onder impuls van het provincieraadslid uit Ternat. De organisatoren waarschuwen dat het aantal deelnemers aan fokveeprijskampen helemaal in elkaar stuikt door het begin dit jaar in ons land van kracht geworden Europese IBR-besluit.

De eerste bewijzen zijn er. De fokveebeurs in Affligem, een wedstrijd met nationale uitstraling, telde 153 inschrijvingen, tegenover 505 in 2007. De jaarmarkt van Vilvoorde van 14 april blijft steken op 95 runderen, tegenover 233 vorig jaar. IBR is een soort griep onder runderen waartegen een vaccin bestaat. De EU verplicht dat vaccin indien runderen uit verschillende bedrijven met elkaar in contact komen, zoals bij prijskampen.

"Pijnpunt is dat, volgens de thans geldende wet, de vaccinatie na iedere prijskamp moet worden herhaald", zegt Vanderhasselt. "Samen met het bloedstaal spreken we over vijftig euro per dier en per keer. De vaccinatie geldt niet enkel voor de dieren die naar de prijskamp gaan, maar voor alle runderen van het bedrijf. Het spreekt voor zich dat bij veel fokkers de goesting weg is om nog met hun runderen naar buiten te komen".

De jaarmarktorganisatoren en de veefokkers kanten zich niet tegen de vaccinaties, want dat zou zelfmoord zijn in de op export gerichte vleesmarkt die België is. Maar ons land maakte de wet veel te streng, vinden ze. "Het vaccin werkt zes maand. Wetenschappelijk is er geen enkele reden om de vaccinatie telkens te herhalen. Het is nutteloos en volgens de fabrikanten zelfs af te raden", zegt veearts Pieter De Meuter uit Lennik.

Ook hij hoort bij veel klanten dat ze geen jaarmarkten meer gaan doen. "Het is het gewoon niet meer waard", bevestigt Roger Orinx, een Assese kweker van het Belgische witblauw dikbilras. "Een jaarmarkt is sowieso al twee dagen werk voor een veefokker. Je moet de dieren van de weide halen, kuisen en optooien. We doen het louter voor de folklore. Veeprijskampen zijn het uitstalraam van onze sector, ons contact met het publiek. Neem dat weg en binnen tien jaar weet geen enkel kind nog waar zijn biefstuk echt vandaan komt".

Volgens Vanderhasselt dreigt een stuk folklore te verdwijnen. "In West- Brabant behoren de jaarmarkten en de veeprijskampen tot ons erfgoed, net als de geuze en de lambiek".(KS)

Bron: Het Nieuwsblad

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek