nieuws

"Hongerrellen ook in Frankrijk niet uitgesloten"

nieuws
Door de mislukking van de jongste oogst, een gevolg van de droogte, beschikt Moldavië over 63 procent minder graan dan vorig jaar, de meest acute situatie in Europa. Toch doen de problemen zich ook dichter bij huis al gevoelen: de Franse voedselbank luidt de noodklok. Secours Populaire, dat als een voedselbank functioneert bij onze zuiderburen en daar dagelijks liefst 1,6 miljoen maaltijden distribueert, heeft het aantal 'klanten' de voorbije maanden met 15 tot 20 procent zien toenemen.
28 april 2008  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:03
Door de mislukking van de jongste oogst, een gevolg van de droogte, beschikt Moldavië over 63 procent minder graan dan vorig jaar, de meest acute situatie in Europa. Toch doen de problemen zich ook dichter bij huis al gevoelen: de Franse voedselbank luidt de noodklok. Secours Populaire, dat als een voedselbank functioneert bij onze zuiderburen en daar dagelijks liefst 1,6 miljoen maaltijden distribueert, heeft het aantal 'klanten' de voorbije maanden met 15 tot 20 procent zien toenemen.

"Jongeren, gepensioneerden en eenoudergezinnen zijn het gezicht van deze snel om zich heen grijpende armoede", zegt de voorzitter van Secours Populaire, Julien Lauprêtre, in L'Humanité. Omdat Secours bang is dat het de toevloed niet langer aankan, organiseert het op 17 en 18 mei een nationale actiedag om geld in te zamelen. Ook het Franse Rode Kruis neemt aan de actie deel. "De vraag naar voedselhulp groeit in Frankrijk met de dag", zei Croix Rougevoorzitter Didier Picard deze week op France Inter. "Bovendien zijn onze etenswaren zelf gemiddeld ook 10 procent duurder geworden". Meer zelfs, als de situatie zich doorzet, zei Picard, vreest hij "ook in ons land hongerrellen, want deze crisis is gigantisch".

Ook de Franse regering lijkt zich van de risico's bewust. Eerstdaags zet premier Fillon een werkgroep op die nieuwe financieringsmechanismen zal zoeken voor voedselbanken en aanverwante instellingen. Volgens Picard moet het probleem echter ook op Europees niveau worden aangepakt: "Er is zoiets als een Europees noodvoedselplan nodig. Dat zou ons land kunnen verdedigen terwijl het EU-voorzitter is in de tweede helft van dit jaar".

Picards collega Lauprêtre zegt dat de huidige situatie hem aan de wintercrisis van 1954 doet denken, toen wijlen abbé Pierre, oprichter van de vierdewereldorganisatie Emmaüs, zijn beroemde 'appel' tot de Fransen richtte. In de erg strenge winter van toen, minder dan tien jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog, dreigden duizenden daklozen dood te vriezen in de straten van Parijs. Toen Pierre op de golven van Radio Luxembourg het verhaal vertelde van een jonge vrouw die doodgevroren was terwijl ze in haar handen het uitzettingsbevel van haar huisbaas gekneld hield, stak in Frankrijk een nooit geziene golf van solidariteit op.

Ook aan de naoorlogse jaren terugdenken doen dezer dagen de ouderen in het Oost-Europese Moldavië. De droogte die de graanoogst er vorig jaar heeft doen mislukken, was even erg als die van 1946, toen talloze Moldaviërs de hongerdood stierven. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de VN was 2007 "het droogste jaar sinds mensenheugnis. De droogte levert het duidelijkste bewijs van de klimaatverandering zoals Moldavië ermee te maken dreigt te krijgen".(KS)

Bron: De Morgen</i>

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek