nieuws

Gemeenten houden windturbines op landbouwbedrijven af

nieuws
In de commissie Landbouw van het Vlaams Parlement heeft Jurgen Vanlerberghe (sp.a) er bij minister-president Kris Peeters op aangedrongen om het gebruik van kleine windmolens op landbouwbedrijven aan te moedigen. Volgens Vanlerberghe drukken deze turbines de hoge energiefacturen van de landbouwers, maar zorgt de vergunningsprocedure te vaak voor problemen.
18 januari 2013  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:20
Lees meer over:

In de commissie Landbouw van het Vlaams Parlement heeft Jurgen Vanlerberghe (sp.a) er bij minister-president Kris Peeters op aangedrongen om het gebruik van kleine windmolens op landbouwbedrijven aan te moedigen. Volgens Vanlerberghe drukken deze kleine windturbines de hoge energiefacturen van de landbouwers, maar zorgt de vergunningsprocedure te vaak voor problemen.

Vanlerberghe erkent de inspanningen van de Vlaamse overheid omtrent energiebesparende maatregelen, decentrale energieproductie en de zoektocht naar alternatieve energiebronnen voor landbouwers, maar stelt vast dat kleinschalige windturbines tot op vandaag een heikel punt blijven. “En dat terwijl steeds meer studies aantonen dat het exploiteren van kleine windturbines wel degelijk rendabel is”, weet Vanlerberghe.

Als de turbine goed geplaatst en geëxploiteerd wordt, heeft de installatie dankzij een ecologiepremie en de voor landbouwers interessante VLIF-steun een terugverdientijd die lager is dan 15 jaar, beweert Vanlerberghe. Het probleem van de windmolens is echter niet de rendabiliteit, maar wel de vergunningsprocedure. De aanvraag van de stedenbouwkundige vergunning die nodig is voor het plaatsen van de turbines en uitgevaardigd wordt door de gemeentebesturen, wordt meestal geweigerd.

Volgens Vanlerberghe ligt een omzendbrief die een terughoudend beleid bepleit rond windturbines aan de basis van de weigerachtige houding van de gemeenten. Dat probleem wordt door minister-president Peeters ook erkend. “De terughoudendheid van de gemeenten is een groot knelpunt”, aldus Peeters, die aangeeft werk te willen maken van overleg met de Vereniging van Vlaamse Steden en Gemeenten om na te gaan hoe de gemeenten kunnen overtuigd worden om een meer aanmoedigend beleid te voeren.

Bron: eigen verslaggeving

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek