nieuws

"Geen al te grote prijsdalingen voor melk in 2010"

nieuws
De Europese koepelorganisatie van de zuivelindustrie EDA verwacht in 2010 geen grote prijsverlagingen voor melk. De verwachting is dat de melkproductie dit jaar niet of nauwelijks zal groeien, ondanks een quotumuitbreiding met 1 pct vanaf 1 april dit jaar. Een aanwijzing is volgens de EDA de daling van de Duitse melkveestapel in 2009 met 1,4 pct.
25 februari 2010  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:11

De Europese koepelorganisatie van de zuivelindustrie EDA verwacht in 2010 geen grote prijsverlagingen voor melk. De verwachting is dat de melkproductie dit jaar niet of nauwelijks zal groeien, ondanks een quotumuitbreiding met 1 pct vanaf 1 april dit jaar. Een aanwijzing is volgens de EDA de daling van de Duitse melkveestapel in 2009 met 1,4 pct. Tot voor kort groeide de melkproductie in dat land nog het felst van heel de EU.

In haar halfjaarbericht zegt de Europese koepelorganisatie ook dat ze verwacht dat de kaasproductie dit jaar aantrekt. Dat komt omdat er nog maar weinig voorraden meer zijn. Kaasproductie was vorig jaar lange tijd weinig aantrekkelijk omwille van de lage prijzen. Nu de economie weer wat lijkt aan te trekken, is er volgens de EDA ruimte voor meer afzet en hogere prijzen.

Een toenemende kaasproductie zou ook gunstig zijn voor de heel Europese zuivelmarkt. “Wanneer de productie van kaas stijgt, wordt er minder boter en melkpoeder geproduceerd. Dit zijn doorgaans minder makkelijk te verkopen producten”, zegt de EDA. Al voegt de organisatie er wel aan toe dat de boterprijzen in het najaar van 2009 weer recordprijzen bereikten.

De melkpoedermarkt heeft het al een tijdje moeilijk en dat zal volgens de EDA nog wel even zo blijven. Dit zou komen door de afschaffing van de subsidie voor de verwerking van melkpoeder in veevoeder en door het inkrimpen van de caseïnemarkt. Hierdoor moet meer poeder buiten de Europese Unie worden afgezet.

Op korte termijn zijn de afzetperspectieven nochtans niet zo ongunstig, meent de EDA. Dit zou komen omdat het aanbod vanuit Oceanië, de VS en Zuid-Amerika beperkt is, terwijl de vraag vanuit China relatief groot is. Voor een stabiel grotere afzet van melkpoeder buiten de EU, zijn er echter nieuwe afzetstructuren nodig, meent de Europese koepelorganisatie van de zuivelindustrie.

Bron: Agrarisch Dagblad

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek