nieuws

Droge Voeten vreest 10 overstromingen per jaar

nieuws
"Als de Scheldedijken in Hamme niet worden verhoogd tot minimaal 6,8 meter, zal Den Bunt tot tien keer per jaar overstromen, waardoor het gebied volkomen waardeloos wordt voor landbouw. Dat mag niet gebeuren", zegt Karel Malfliet van het actiecomité Droge Voeten. "Hopelijk is het waar dat de Antwerpse havenautoriteiten broeden op plannen om de dijken tot 7,10 meter te verhogen. Maar een beslissing daarover is officieel nog niet gevallen".
1 april 2008  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:03
"Als de Scheldedijken in Hamme niet worden verhoogd tot minimaal 6,8 meter, zal Den Bunt tot tien keer per jaar overstromen, waardoor het gebied volkomen waardeloos wordt voor landbouw. Dat mag niet gebeuren", zegt Karel Malfliet van het actiecomité Droge Voeten.

"Hopelijk is het waar dat de Antwerpse havenautoriteiten broeden op plannen om de dijken tot 7,10 meter te verhogen. Maar een beslissing daarover is officieel nog niet gevallen. Nochtans is een verhoging van de dijken noodzakelijk. Twintig centimeter is een minimum. Dat blijkt uit de statistieken die de evolutie van het aantal hoogwaterstanden tijdens de voorbije decennia weergeven. De overloopdijken van de gecontroleerde overstromingsgebieden moeten worden opgehoogd tot 6,8 TAW", zegt Malfliet.

TAW staat voor Tweede Algemene Waterpassing, de referentiehoogte voor de hoogtemetingen in België ten opzichte van het gemiddelde zeeniveau bij eb in Oostende. "Het hoogwaterpeil in Hamme is gemiddeld twintig centimeter hoger dan in Antwerpen. Tussen 1991 en 2000 bereikten de hoogwaterstanden in Antwerpen vijftig keer een peil hoger dan 6,5 meter TAW en honderd keer een peil hoger dan 6,4 meter TAW. Reken daar twintig centimeter bij voor Hamme en het is meteen duidelijk dat de overloopdijken van 6,6 meter hoogte rond Den Bunt ontoereikend zijn".

Zodra het water in Antwerpen hoger reikt dan 6,4 meter, overstromen de dijken in Hamme en dat gebeurt dus liefst tien keer per jaar. "En dan hebben we nog niet eens rekening gehouden met de gevolgen van de geplande verdieping van de Schelde", zegt Malfliet. Die verdieping is bedoeld om schepen van een hoger tonnage tot in Antwerpen te krijgen maar door de grotere watermassa vergroot de kracht van het water bij springgetijden.

"Op die manier creëer je geen gecontroleerde overstromingsgebieden die gevaarlijke hoogwaterstanden opvangen, maar gronden die ongeschikt zijn voor landbouw of wat dan ook. Wij blijven voorstanders van een gecontroleerd overstromingsgebied dat enkel bij uitzonderlijke hoogwaterstanden onder water komt", herhaalt Malfliet. "Een gereduceerd getijdengebied komt bij elke vloed onder water. Als het water zich terugtrekt, blijft slib achter, zodat het bergingsvermogen van die potpolder almaar kleiner wordt en de kans op overstromingen almaar groter. Voor ons is dat geen optie".

Malfliet sluit zich aan bij het voorstel van burgemeester Paul Van de Casteele (CD&V) om van de geplande compartimenteringsdijk tussen het noordelijke gereduceerde overstromingsgebied en het zuidelijke gecontroleerde overstromingsgebied in Den Bunt een definitieve dijk te maken. Die dijk is volgens de huidige plannen slechts tijdelijk en zou na een uitdoofscenario tegen 2015 verdwijnen om heel Den Bunt tot gereduceerd overstromingsgebied te maken.(KS)

Bron: Het Nieuwsblad

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek