DGZ lanceert vrijwillig Neospora-bestrijdingsprogramma
nieuwsUit onderzoek binnen het abortusprotocol van het FAVV blijkt dat meer dan tien procent van alle verwerpingen bij rundvee waarschijnlijk aan Neospora te wijten is. In België is meer dan 60 procent van de bedrijven met Neospora besmet, terwijl meer dan tien procent van alle runderen geïnfecteerd is. Om veehouders en dierenartsen te ondersteunen, lanceert DGZ een vrijwillig bestrijdingsprogramma.
Neospora is een eencellige parasiet die zich door een algemene weerstandsdaling bij de besmette runderen kan ontwikkelen tot een echt abortus-bedrijfsprobleem. Er bestaat tegen de parasiet geen behandeling zodat de bestrijding gebaseerd is op preventie. Contact van vee met hondenuitwerpselen moet worden vermeden, maar de ziekte wordt proportioneel het meest overgedragen via een besmette koe op haar ongeboren kalf.
Hoewel dat niet evident is, is het toch mogelijk om een bedrijf vrij te krijgen van Neospora. De bestrijdingskosten wegen bovendien niet op tegen de kosten die de ziekte met zich mee kan brengen. Daarom lanceert DGZ een vrijwillig bestrijdingsprogramma.
Binnen het nieuwe bestrijdingsprogramma hebben de veehouders de keuze tussen twee verschillende abonnementen. Een basisabonnement houdt voor melkveebedrijven in dat er voor 30 euro per jaar tweemaal een tankmelkonderzoek wordt uitgevoerd. Voor vleesveebedrijven kost het basisabonnement 60 euro en kan men eenmaal per jaar een bedrijfssteekproef laten analyseren.
Indien op basis van het tankmelkonderzoek of de bedrijfssteekproef vermoed wordt dat de besmettingsgraad hoger ligt dan 15 procent, raadt DGZ aan een volledige bedrijfsscreening van alle vrouwelijke dieren ouder dan zes maanden uit te voeren. Op die manier is het mogelijk om de positieve en negatieve familielijnen in kaart te brengen. Daarom lanceert DGZ het Neospora-abonnement+. Dat houdt in dat geabonneerde veehouders analyses kunnen laten uitvoeren met tien procent korting op de DGZ-tarieven en zonder aanrekening van de basiskost.
Daarnaast hebben veehouders binnen datzelfde abonnement ook de mogelijkheid bij DGZ op eigen initiatief een aanvraag in te dienen voor stamboomanalyse van het bedrijf. Op die manier kan een positieve familielijn heel snel en visueel in beeld gebracht worden waardoor gerichte fokkerij mogelijk wordt. De jaarlijkse kostprijs van het Neospora-abonnement+ bedraagt 65 euro.
Abonnees van beide formules krijgen jaarlijks een rapport met daarin een overzicht en bespreking van de meest relevante Neospora-resultaten van hun bedrijf. Op die manier kan Neospora structureel aangepakt worden aan de hand van gerichte fokkerij en afvoerbeleid. Alle resultaten worden ook via de gewone beproevingsverslagen aan de veehouder-abonnee en zijn bedrijfsdierenarts meegedeeld. DGZ kan, uiteraard in overleg met de bedrijfsdierenarts, de nodige begeleiding en ondersteuning voor een verdere gestructureerde aanpak verlenen.
Inschrijven kan via de DGZ-website.
Bron: eigen verslaggeving