nieuws

"Consument inschakelen in strijd om eerlijke prijs"

nieuws
Consumenten moeten de supermarkten onder druk zetten om de boeren een eerlijke prijs te geven voor hun producten. Dat zei Boerenbond-voorzitter Piet Vanthemsche in De Ochtend op Radio 1. “Als boeren en tuinders verplicht worden om met verlies te verkopen, dan weet je dat er iets mis is met de prijsvorming in de voedingsketen”, aldus Vanthemsche. Ook Vredeseilanden is ervan overtuigd dat de consument meer macht heeft dan hij denkt. De volgende campagne van de ngo zal dan ook opgebouwd zijn rond faire prijzen voor boeren.
28 juli 2015  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:31
Lees meer over:

Consumenten moeten de supermarkten onder druk zetten om de boeren een eerlijke prijs te geven voor hun producten. Dat zei Boerenbond-voorzitter Piet Vanthemsche in De Ochtend op Radio 1. “Als boeren en tuinders verplicht worden om met verlies te verkopen, dan weet je dat er iets mis is met de prijsvorming in de voedingsketen”, aldus Vanthemsche. Ook Vredeseilanden is ervan overtuigd dat de consument meer macht heeft dan hij denkt. De volgende campagne van de ngo zal dan ook opgebouwd zijn rond faire prijzen voor boeren.

De boeren betalen de politieke Rusland-crisis, zo analyseert Boerenbond de huidige malaise in de sector. “Voor één liter melk die een boer verkoopt, verliest hij 7 cent. Voor elk varken verliest hij 15 tot 20 euro. Een aantal bedrijven in ons land komt echt in de moeilijkheden. Ze maken geen winst meer. Als je een glas melk drinkt, dan drink je eigenlijk 2 eurocent uit de portemonnee van de boer”, aldus voorzitter Piet Vanthemsche. “De melkveehouderij wordt pas opnieuw leefbaar als de prijs van een brik melk met tien cent omhoog gaat.”

Om die betere prijs af te dwingen, verkiest Vanthemsche niet het straatprotest waar recent nog andere landbouworganisaties mee dreigden. “De actiebereidheid bij een deel van onze boeren is groot. Zij beleven een barre tijd terwijl de rest van Vlaanderen op vakantie gaat. Ik begrijp hun frustratie, maar ik denk dat je op een even efficiënte manier de maatschappij kan aanspreken zonder grote hinder te veroorzaken.”

Daarmee doelt de Boerenbond-voorzitter op een campagne voor een faire prijzenpolitiek. “Ik zou willen dat de consumenten in hun grootwarenhuis vragen of de boer wel een eerlijke prijs heeft gekregen. Zij kunnen de druk opvoeren op warenhuizen. Wij kunnen dat niet want de markt moet zijn rol kunnen spelen”, legde hij in De Ochtend uit. “De warenhuizen zijn de prijszetters, dus gaan we met hen in gesprek. Daarnaast komt er een petitie.

Boerenbond krijgt daarbij steun uit eerder onverwachte hoek. Ook Vredeseilanden wil haar komende campagne, die haar hoogtepunt kent in het jaarlijkse actieweekend op 15,16 en 17 januari opbouwen rond faire prijzen voor boeren, in het Zuiden én bij ons. “Niet alleen in België of Frankrijk staan boeren onder zware druk”, zegt Saartje Boutsen van Vredeseilanden. “Van de bananenboer in Senegal tot de melkveehouder in België: wereldwijd worstelen boeren om te overleven. Zo komt de productie van ons voedsel in gevaar, en dus ook onze eigen toekomst. Super goedkoop voedsel komt ons uiteindelijk duur te staan.”

Met de campagne Let’s #SaveTheFoodture wil Vredeseilanden de Belgische supermarkten uitdagen om verder te kijken dan een lage prijs en om van duurzame voeding de gewoonste zaak van de wereld te maken. “Kwaliteitsvol voedsel geproduceerd met respect voor het milieu, waar boeren van kunnen leven... Dat is geen luxe, maar een noodzaak om de toekomst van ons voedsel en van miljoenen boerenfamilies veilig te stellen”, klinkt het.

Vanaf september lanceert Vredeseilanden daarom een stickeractie. Daarbij kunnen mensen op hun klantenkaart van de supermarkt de boodschap kleven: Mag het iets meer zijn? ‘t Is voor de boeren. “Supermarkten gebruiken vaak de consument als reden waarom ze altijd harder focussen op lage prijzen”, zegt Saartje Boutsen. “Met deze actie geven we consumenten de kans om te laten weten dat scherpe prijzen niet ten koste van de boeren mogen gaan.”

Uit een poll op de website van Het Nieuwsblad blijkt alvast dat de consument bereid is dieper in zijn geldbeugel te tasten voor een pak melk. Ruim acht op tien geeft daar aan tien cent meer te willen betalen voor een liter melk. In totaal vulden al bijna 9.000 mensen de poll in.

Naast een actie naar de consument richt Boerenbond zich ook naar de Europese Commissie: “Europa moet kleur bekennen. De Europese Commissie moet prijsondersteunend werken”, zegt Vanthemsche. Op federaal vlak vraagt de organisatie of een schuldherschikking voor land- en tuinbouwbedrijven kan overwogen worden. “Alle maatregelen die helpen om de penibele situatie op landbouwbedrijven te verlichten, moeten overwogen worden”, klinkt het.

Bron: Radio 1/Het Nieuwsblad

Beeld: Boerenbond

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek