Colruyt wil enkel nog via overname naar Nederland
nieuwsDe beslissing betekent niet dat Colruyt zijn groeiambities bij onze noorderburen opgeeft. In een korte persmededeling stelt de groep dat ze "elke interessante acquisitiemogelijkheid op de Nederlandse markt zal bestuderen". Financieel directeur Wim Biesemans is ervan overtuigd dat die opportuniteit zich nog zal aandienen. "De Nederlandse markt is, in tegenstelling tot de Belgische, erg versnipperd. Het staat in de sterren geschreven dat daar nog winkelketens te koop zullen komen te staan".
Colruyt heeft er een hobbelig parcours opzitten in Nederland. In 2005 besliste het management via organische groei het land te betreden. Dat resulteerde enkel in de opening van een Bio-Planet-winkel in Eindhoven. Die winkel wordt nu gesloten. "Bio-Planet was voor ons altijd een ondersteunend formaat", argumenteert Biesemans. "Nu we met onze hoofdmerken Nederland niet binnengeraken, gaan we ook geen stand-aloneformule uitwerken voor Bio-Planet". Voor de negen werknemers van de winkel wordt een oplossing gezocht binnen de Colruyt-groep.
Colruyt kiest ervoor via een overname de Nederlandse markt binnen te geraken. Dat is in het verleden niet eenvoudig gebleken. In 2006 was Colruyt een van de geïnteresseerde partijen voor de Edah-keten van Laurus, bekend van Super de Boer. Die keten kwam toen op een 50/50-basis in handen van Sligro Food Group en Sperwer Holding. Ook de Konmar-winkels, die Laurus eveneens wilde verkopen na de verloren prijzenoorlog met Ahold, bleken niet in het plaatje te passen. In beide gevallen waren de complexiteit van de ketens en de beperkte winkeloppervlaktes de struikelsteen.
Met de beslissing de Nederlandse ontplooiing voorlopig af te blazen, blijft Colruyt tot nader order een in hoofdzaak Belgische groep. Enkel in Frankrijk is Colruyt in beperkte mate aanwezig. De winkels, grotendeels in franchise, zijn goed voor ongeveer één procent van de groepsomzet. Het opbergen van de Nederlandse ambities betekent niet dat Colruyt zijn internationale plannen volledig opbergt. Vorig jaar richtte de retailer een aparte vennootschap op in Luxemburg, met de bedoeling die markt met twee testwinkels te betreden. De eerste winkel van Colruyt in Luxemburg opent de deuren in juni.(KS)
Bron: De Tijd