nieuws

Aardbeienprijzen in de lift na slechte junimaand

nieuws

Na een late start kent het aardbeienseizoen een grillig verloop. Broeierig weer en warme nachten drukten de prijs en de kwaliteit in juni, maar nu zitten zowel de prijs en de kwaliteit weer in de lift.  

9 juli 2021  – Laatst bijgewerkt om 9 juli 2021 13:36
Lees meer over:

"De aardbeien zijn niet zo zoet als vorig jaar terwijl wij ook minder kilo’s ophalen", vertelt Annick Strauven die in het Limburgse Heerst aardbeien teelt in een folietunnel. “Wij teelden vroeger meer aardbeien, maar hebben de productie nu beperkt tot een tunnel en verkopen alle aardbeien in onze boerderijwinkel.”

Het verlies aan kilo’s heeft volgens Strauven te maken met het warme weer in juli en augustus vorig jaar. “Wij kweken het jaar voordien de aardbeienplanten op. Door de hitte hebben de plantjes vorig jaar veel stress ervaren en hebben zich niet goed ontwikkeld. Hierdoor valt de opbrengst dit jaar tegen.” De mindere smaak verklaart de onderneemster door het gebrek aan zonlicht. “We hebben veel donkere dagen gekend waardoor de aardbeien minder zoet worden.”

Pieter Van Oost, adviseur plantaardige productie bij Boerenbond, spreekt van een wisselvallig seizoen voor de aardbeientelers. “In het vroege voorjaar, toen de aardbeien uit serres kwamen en later uit folietunnels, was de prijs nog behoorlijk. Nadat de openlucht teelten op de markt kwamen, zijn de prijzen behoorlijk gekelderd. Er waren periodes dat een bakje aardbeien maar 1,1 tot 1,2 euro opbracht. Dat is eigenlijk te weinig.”

Volgens Van Oost blijven de weersomstandigheden een uitdaging vormen voor de aardbeientelers. “Door de relatief hoge temperaturen en ook warme nachten, in combinatie met veel regenval, moeten de openlucht telers alle zeilen bijzetten om de schimmeldruk beheersbaar te houden.”

Belangrijke sector in Vlaanderen

De aardbeiteelt is een belangrijke sector in ons land. In Vlaanderen wordt 90 procent van de Belgische aardbeien geteeld. De Vlaamse oppervlakte voor de aardbeiteelt in openlucht bedraagt zo'n 780 hectare en 500 hectare onder bescherming. Voor de producentenorganisaties was de verhandeling van aardbeien goed voor een totale omzet van 192 miljoen euro in het recordjaar 2020. De productie van aardbeien in Vlaanderen bedroeg in 2020 48.433 ton. De netto-export bedraagt 9.370 ton (= 20% van de aardbeiproductie die geëxporteerd wordt). De belangrijkste afzetmarkten zijn Nederland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Zweden, Finland en Luxemburg.

Coöperatie Hoogstraten is de belangrijkste aardbeiveiling van België met een jaarlijkse afzet van 33.000 ton aardbeien op jaarbasis. Sales and Marketing Manager Luc Bruneel vertelt dat de prijzen en kwaliteit van de Belgische aardbeien weer in de lift zitten. "Sinds een week hebben we normalere weersomstandigheden waarbij het in de nacht ook meer afkoelt", weet hij. "Dat zie je gelijk in de kwaliteit en prijsvorming terug.”

De laatste week hebben we een normaal weersbeeld en dan zie je gelijk dat de kwaliteit en de prijzen van de aardbeien in de lift zitten. Juni was wat dat betreft een slechte maand

Luc Bruneel - Sales and Marketing Manager Coöperatie Hoogstraten

De betere prijzen vormen een contrast met de prijsvorming in juni die ook door Boerenbond gesignaleerd werden. “Door de vertraagde opstart van het seizoen en de plotselinge warmte in juni vielen de vroege teelten samen met de mei teelten, waardoor er plotseling grote volumes op de markt kwamen”, aldus Bruneel. De grote volumes en de mindere kwaliteit, door broeierig weer en warme nachten, drukten de prijs.

Veel export in voorjaar

De commercieel verantwoordelijke van de coöperatie Hoogstraten merkt nog op dat de prijzen in mei juist zeer behoorlijk waren. “In tegenstelling tot Duitsland hebben wij ook verwarmde voorjaarsteelten. Omdat in Duitsland, net als in België, de openlucht teelt vertraagd was, hebben wij veel aardbeien kunnen exporteren. Ook de UK en Frankrijk waren vragende partij. Door deze vraag uit het buitenland, konden de telers goede prijzen ontvangen.”

Wat de toekomst zal brengen, kan ook Bruneel niet voorspellen. “Dat is altijd erg moeilijk in de aardbeienteelt. Heel veel hangt af van het weer. We zijn de voorjaarspiek inmiddels gepasseerd en in de zomer is het altijd wat rustiger . In september volgt de volgende piek als de najaarsteelten op de markt komen.”

Alhoewel het traditionele aardbeienseizoen loopt van eind maart tot eind oktober, kent ons land jaarrond aardbeienteelt. "De laatste jaren is het areaal verlichte teelt onder onze telers toegenomen tot acht hectare waardoor we dit jaar voor het eerst de Belgische retail jaarrond hebben kunnen bevoorraden", besluit Bruneel.

Bron: Eigen verslaggeving

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek