nieuws

Pleit wetenschappelijk onderzoek voor of tegen ggo's?

nieuws
Als het over ggo's gaat, is Wervel het naar eigen zeggen op één punt eens met Boerenbond. "Het debat moet gestoeld zijn op onafhankelijk wetenschappelijk onderzoek", zegt medewerker Patrick De Ceuster, die zich vervolgens de vraag stelt waarom gentechnologen blind blijven voor nieuwe bevindingen zoals het bewijs dat het zogenaamde afval-dna een belangrijke rol speelt in de ontwikkeling van een organisme.
2 februari 2009  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:47
Lees meer over:

Als het over ggo's gaat, is Wervel het naar eigen zeggen op één punt eens met Boerenbond. "Het debat moet gestoeld zijn op onafhankelijk wetenschappelijk onderzoek", zegt medewerker Patrick De Ceuster, die zich vervolgens de vraag stelt waarom gentechnologen blind blijven voor nieuwe bevindingen over bijvoorbeeld afval-dna.

Transgene gewassen die door Europa erkend zijn en die hier rendabel kunnen geteeld worden, moeten in Vlaanderen alle kansen krijgen. Dat standpunt heeft Boerenbond verdedigd naar aanleiding van hoorzittingen die vorige week georganiseerd werden in het Vlaams parlement, waar men zich dezer dagen buigt over het coëxistentiedecreet. 

Bij Wervel vraagt men zich af of Boerenbond mee het gelag zal betalen als de boeren geconfronteerd zouden worden met resistente onkruiden of met een ggo-contaminatie in hun biologische producten. Beide zaken zijn "geen bangmakerij, maar feiten", luidt het. De Ceuster waarschuwt ervoor dat pollen van ggo-teelten na vijftig meter niet automatisch ophouden met vliegen, en bijen evenmin. "De huidige coëxistentievoorstellen zijn een grap".

Wervel voelt zich geruggensteund door recent wetenschappelijk onderzoek over de impact van zogenaamd afval-dna. "De basis van de huidige gentechnologie gaat ervan uit dat slechts een kleine fractie van een genoom functioneel is en dat fysieke kenmerken enkel bepaald worden via transcriptie van dat stukje dna. Men gaat volledig voorbij aan het feit dat elke wijziging in de primaire structuur van dna ook een wijziging van de dna-wikkelingen met zich meebrengt. En deze superwikkelingen zouden wel nog eens belangrijker kunnen zijn dan dat kleine stukje coderend dna", zegt De Ceuster.

"Een miniem stukje van dat zogenaamde afval-dna - het niet-coderende dna dat de structuur van de dna-wikkelingen bepaalt - zou volgens recent onderzoek gepubliceerd in Science een belangrijke rol gespeeld hebben in de evolutie van aap naar mens. Dit onderzoek toont aan dat er voorzichtiger moet omgegaan worden met een onnatuurlijke wijziging van genetisch materiaal. Een ruimer begrip van de werking van het dna is noodzakelijk om te kunnen inschatten wat de mogelijke gevolgen zijn", besluit Wervel.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek