nieuws

Peeters roept op tot reflectie over toekomst landbouw

nieuws
De voedselprijzen zullen tot 2015 hoog blijven. Dat heeft de voorzitter van de Wereldbank, Robert Zoellick, gezegd tijdens een bezoek aan Mexico. Dichter bij huis stelt Vlaams minister van Landbouw Kris Peeters op de website van 'Vlaanderen in Actie' vast dat we ons "opnieuw in een situatie bevinden die gelijkaardig is met de periode zoals we die gekend hebben bij de start van de Europese Gemeenschap". De minister-president wil daarom een open debat lanceren over de te volgen weg voor de Vlaamse land- en tuinbouw.
8 mei 2008  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:42
De voedselprijzen zullen tot 2015 hoog blijven. Dat heeft de voorzitter van de Wereldbank, Robert Zoellick, gezegd tijdens een bezoek aan Mexico. Dichter bij huis stelt Vlaams minister van Landbouw Kris Peeters op de website van 'Vlaanderen in Actie' vast dat we ons "opnieuw in een situatie bevinden die gelijkaardig is met de periode zoals we die gekend hebben bij de start van de Europese Gemeenschap". De minister-president wil daarom een open debat lanceren over de te volgen weg voor de Vlaamse land- en tuinbouw.

Peeters stelt vast dat er op enkele maanden tijd meer over voedselzekerheid en de rol van de landbouw gesproken werd dan de voorbije decennia samen. "Voedsel is een basisbehoefte voor de mens, en beperkte of zelfs vermeende tekorten leiden snel tot heftige reacties bij de consument en dus tot grote effecten op de voedselmarkten". Waar tot voor kort de Europese Unie zich uitsloofde om via vaak ingewikkelde systemen de voedselproductie aan banden te leggen, zijn we de afgelopen twee jaar plots in een heel andere wereld terechtgekomen.

De vraag naar voedsel neemt toe door de groei van de wereldbevolking en de stijgende welvaart. Aan de aanbodzijde waren er misoogsten in belangrijke landbouwregio's zoals Australië en Oekraïne. Verwacht wordt dat door de klimaatwijziging dergelijke oogstschommelingen in de toekomst nog frequenter zullen worden, aldus Peeters. De afgelopen jaren is de beschikbare graanoost zeven op de tien keer kleiner geweest dan de wereldwijde consumptie, waardoor de voorraden tot een absoluut minimum zijn geslonken.

De minister-president stelt dat ook de toenemende vraag naar biobrandstoffen "ongetwijfeld een belangrijk effect" speelt op de grondstoffenmarkt. "Maar dat is dan vooral in de Verenigde Staten het geval, en in veel mindere mate in Europa", luidt het. In elk geval is het Peeters opgevallen dat het woordgebruik opnieuw geëvolueerd is: van 'geldverslindende voedseloverschotten' naar 'strategisch noodzakelijke voedselvoorraden'.

"De doelstellingen van het Europees landbouwbeleid zoals ze werden verwoord in het Verdrag van Rome zijn daarom helemaal niet achterhaald, maar integendeel opnieuw verrassend actueel", zegt Peeters. Het gaat om een gegarandeerde voedselvoorziening, redelijke prijzen voor kwaliteitsvolle producten, stabiele markten, productiviteitstoename en voldoende inkomen voor de producenten.

De doelstellingen van het landbouwbeleid zijn nog niet veranderd, het beleid zelf heeft wel een ommezwaai ondergaan. De Unie is geëvolueerd van zes naar 27 lidstaten en er is nu veel aandacht voor maatschappelijke eisen op het vlak van voedselveiligheid, leefmilieu, dierenwelzijn, landschapszorg, enzovoort. "De situatie van vandaag noopt echter opnieuw tot een ruime reflectie en een open debat over de te volgen weg in de toekomst", aldus de landbouwminister.

Peeters opent binnenkort op de website vlaandereninactie.be een discussieforum. "Op basis van de reacties zal ik geregeld nieuwe vragen lanceren. Zo hoop ik nog dit jaar krijtlijnen te kunnen uitzetten", besluit de minister-president.(KS)

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek