Manneken Pis plast Afrikaanse melkketen in de kijker
nieuwsIn Niger leeft 85 procent van de bevolking van de veeteelt. Gezonde melk is er dan ook van levensbelang, maar helaas loopt de productie niet zoals het hoort. Oorzaken voor de geringe productiviteit zijn de langdurige droogtes, het gebrek aan veterinaire diensten voor het melkvee, een onderontwikkeld wegennet en een gebrek aan hygiëne in het hele melkproductie- en verwerkingsproces.
Bij Dierenartsen zonder Grenzen is men ervan overtuigd dat de boeren in Niger drie tot vier keer meer melk zouden kunnen verkopen indien ze er in slagen om de hygiëne en de gezondheid van het vee te verbeteren. "Voor sommige veehouders is melk het enige beschikbare voedingsmiddel. Als bron van eiwitten en calcium, van inkomsten, van lokale ontwikkeling en sociale erkenning moeten we melk dan ook beschouwen als een belangrijk middel in de strijd tegen armoede en honger", aldus de organisatie.
Volgens de ngo stelt het landbouwbeleid in Niger echter niet veel voor. De boeren krijgen geen subsidies en de beschermende maatregelen stellen niet veel voor. "De lokale productie kan verbeteren indien genoeg invoerheffingen zouden ingesteld worden. Helaas bedraagt de taks voor de import van melkpoeder momenteel slechts vijf procent", aldus woordvoerster An Kokken, die ook de dumping aanklaagt van gesubsidieerde landbouwproducten uit geïndustrialiseerde landen.(KS)
Meer informatie: Manneken Pis viert Wereldmelkdag