"GLB-voorstel biedt kansen voor biolandbouw"
nieuwsDe Europese koepel van biologische landbouworganisaties is behoorlijk tevreden met het voorstel van de Europese Commissie over de hervorming van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid. “Als de Commissie deze doelstellingen wil bereiken, zal er wel meer geld moeten gaan naar de tweede pijler van het inkomensbeleid”, benadrukt Dorota Metera van IFOAM EU Group.
Volgens de Europese koepelorganisatie erkent de Europese Commissie de meerwaarde die bioproducten kunnen bieden aan de consument. “Ook benadrukt de nota de noodzaak om de biologische kwaliteitsregels te versterken”, beweert Christopher Stopes, voorzitter van IFOAM. “Als dit op een ambitieuze manier wordt geïmplementeerd, dan zal dit een troef zijn voor de toekomst van het GLB.”
Stopes ziet in biolandbouw een pasklaar antwoord op de uitdagingen die in de nota naar voor worden geschoven: klimaatverandering, verlies aan biodiversiteit, uitputting van natuurlijke hulpbronnen en het bevorderen van betere normen voor dierenwelzijn. De organisatie is verheugd dat de Commissie benadrukt dat investeringen in de landbouwsector zowel afgetoetst moeten worden op economische als ecologische criteria.
Dit moet volgens IFOAM worden omgezet in de wettelijke verplichting om alle toekomstige betalingen in het kader van het GLB te toetsen aan duurzaamheidsdoelstellingen. “Biolandbouw is een investering in voedselzekerheid op lange termijn, want het verbetert de bodemkwaliteit. Ook is het een motor voor de plattelandseconomie en een pionier in duurzame voedselsystemen”, zegt Thomas Fertl, ondervoorzitter van de Europese organisatie. Dit is volgens hem de reden waarom biolandbouw voorrang moet krijgen in het beleid.
Om dit te bereiken, moet er volgens IFOAM meer budget gaan naar de tweede pijler. Dit engagement mist de organisatie in de nota die nu voorligt. “Om de duurzaamheid van de agrovoedingsketen in Europa te verhogen, zijn investeringen nodig in ecologische innovaties. Ook in overdracht van kennis en opleidingen moet er geïnvesteerd worden. Alle lidstaten zouden daarom adviesdiensten voor biologische landbouw moeten promoten”, aldus het IFOAM.