nieuws

FrieslandCampina ziet winst in 2009 stijgen met 35 pct

nieuws
De Nederlandse zuivelcoöperatie heeft in 2009 haar bedrijfsresultaat verbeterd met 4 pct tot 258 miljoen euro. De winst is met 35 pct toegenomen tot 182 miljoen euro. De netto-omzet daarentegen daalde met 14 pct tot 8,2 miljard euro. Dat is onder meer het gevolg van een laag prijsniveau van melkpoeder en basiskaas.
19 maart 2010  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:54

De Nederlandse zuivelcoöperatie heeft in 2009 haar bedrijfsresultaat verbeterd met 4 pct tot 258 miljoen euro. De winst is met 35 pct toegenomen tot 182 miljoen euro. De netto-omzet daarentegen daalde met 14 pct tot 8,2 miljard euro. Dat is onder meer het gevolg van een laag prijsniveau van melkpoeder en basiskaas. Cees ’t Hart, CEO van de coöperatie, is tevreden met het resultaat.

Sinds begin 2009 zijn de vroegere zuivelondernemingen Friesland Foods en Campina gefusioneerd tot FrieslandCampina. “De samenwerking is vanaf het begin zeer vlot verlopen. We zijn erin geslaagd de vele integratieprojecten slagvaardig en doelgericht aan te pakken. En met succes, want de behaalde fusievoordelen waren in 2009 meteen groter dan verwacht”, vertelt ’t Hart. De winst steeg van 135 miljoen euro in 2008 tot maar liefst 182 miljoen euro afgelopen jaar.

Het totale volume verwerkte melk is licht afgenomen (-6%). In totaal werd ongeveer 10,8 miljard kilo melk verwerkt, waarvan 8,7 miljard kilo afkomstig was van melkveehouders uit Nederland, Duitsland en België. FrieslandCampina betaalde in 2009 een gemiddelde melkprijs uit van 26,40 euro per 100 kilo (exclusief BTW). Daarnaast heeft het nog een prestatietoeslag betaald aan zijn leden van 0,59 euro per 100 kilo, een toename van 23 pct. Daarmee bedraagt de melkprijs 26,99 euro per 100 kilo.

Naast de melkprijs ontvangen de leden van de zuivelcoöperatie ook een reservering op naam en een kapitaalsvergoeding op ledenobligaties. Die reservering op naam bedraagt in 2009 31 miljoen euro. Dat is 0,35 euro per 100 kilo melk. De zakelijke melkprijs voor de leden-melkveehouders komt daarmee uit op een totaal van 27,34 euro. In 2008 bedroeg die nog 36,6 euro per 100 kilo. De kapitaalsvergoeding op ledenobligaties bedraagt in totaal 40 miljoen euro.

De coöperatie is opgebouwd uit verschillende businessgroepen. De businessgroep ‘Consumer Products Europe zag zijn netto-omzet dalen met 14 pct tot 2,8 miljard euro. Die daling is vooral veroorzaakt door lagere opbrengstprijzen en door een afnemende vraag. De businessgroep ‘Consumer Products International’, die vooral actief is in Azië, Afrika en het Midden-Oosten, kende een stijging van de netto-omzet met 2 pct tot 1,9 miljard euro. Deze stijging is vooral gerealiseerd door volumegroei.

De omzet van de groep ‘Cheese & Butter’ daalde met maar liefst 18 pct tot 2,1 miljard euro. Die daling is het gevolg van lagere opbrengstprijzen en door de afname van het afzetvolume van vooral kaas. Daarvan liep de consumptie terug. Toch wist de groep zijn bedrijfsresultaat te verbeteren, vooral als gevolg van kostenbeheersing en de goede resultaten van de merkkazen.

Ook bij ‘Ingredients’ was er een daling waar te nemen van 16 pct tot 1,1 miljard euro. Deze afname is vooral veroorzaakt door de aanzienlijke daling van de opbrengstprijzen van basisproducten als melkpoeder en caseïnaten. De businessgroep realiseerde een negatief bedrijfsresultaat van 20 miljoen euro, een daling van 91 miljoen euro. De specialiteiten van de groep presteerden wel goed.

Ondanks de daling van netto-omzet is de CEO van FrieslandCampina tevreden over de ontwikkeling die de zuivelcoöperatie in 2009 heeft doorgemaakt. “De moeilijke marktomstandigheden hebben ons niet verhinderd om een goed resultaat neer te zetten. We zijn er ook in geslaagd ons marktaandeel in een aantal markten te verbeteren en ons klantenbestand verder uit te breiden. Dit vormt de basis voor de verdere groei van onze onderneming”, aldus Cees ’t Hart.

Omdat vooral de slechte opbrengstprijzen van producten als melkpoeder, caseïne en basiskaas het resultaat hebben gedrukt, wil FrieslandCampina in de toekomst minder afhankelijk worden van deze productcategorieën. “Minder goed nieuws is dat 2009 een slecht jaar was voor onze leden. De slechte zuivelmarkt heeft geleid tot een forse daling van de melkprijs en daarmee van het inkomen van de melkveehouders”, stelt de CEO.

De zuivelcoöperatie verwacht voor 2010 wereldwijd een lichte toename in de vraag naar zuivel als gevolg van het lichte economische herstel. “Kleine schommelingen in vraag en aanbod hebben meteen grote invloed op de prijzen. De ontwikkelingen op korte en middellange termijn zijn dan ook moeilijk in te schatten”, klinkt het. Over de resultaatverwachting voor 2010 deed FrieslandCampina geen uitspraak.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek