nieuws

EU-parlement gekant tegen afschaffing maïsinterventie

nieuws
De landbouwcommissie van het Europees Parlement is gekant tegen het voorstel om dit jaar de maïsinterventie af te schaffen. De europarlementsleden roepen de Commissie op om haar voorstel terug in te trekken omdat het onvoldoende rekening houdt met de marktvooruitzichten. De Commissie vreest dat de stockvoorraden tegen 2013 kunnen verdriedubbelen tot ruim 15 miljoen ton. Volgens de europarlementsleden is de huidige marktprijs onder meer door de uitbreiding van de biobrandstoffenmarkt zo hoog dat de voorraden krimpen.
13 april 2007  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:37
De landbouwcommissie van het Europees Parlement is gekant tegen het voorstel om dit jaar de maïsinterventie af te schaffen. De europarlementsleden roepen de Commissie op om haar voorstel terug in te trekken omdat het onvoldoende rekening houdt met de marktvooruitzichten. In tegenstelling tot wat de Commissie voorziet, trekken de maïsprijzen de jongste tijd juist aan en nemen de stockvoorraden af.

Als het van de Commissie afhangt, wordt de maïsinterventie stopgezet vanaf dit jaar. Landbouwers zouden hun beslissingen moeten baseren op marktsignalen en niet zomaar graan mogen telen dat door middel van openbare interventie wordt opgekocht, aldus eurocommissaris Fischer Boel. Met 24 stemmen tegen 10 werden het voorstel en afzwakkende amendementen echter weggestemd in de landbouwcommissie van het Europees Parlement.

Het Europees interventiesysteem voor granen voorziet een opkoopprijs van 101,31 euro per ton voor boeren die hun volume niet kwijtraken op de markt. Volgens de Commissie bedroeg de stockvoorraad vorig jaar 5,6 miljoen ton en zou die tegen 2013 bijna kunnen verdriedubbelen indien er geen maatregelen genomen worden. Vooral productiegebieden die ver verwijderd zijn van consumentenmarkten en waar de productiekost zeer laag is, maken gretig gebruik van het interventiesysteem.

De europarlementsleden merken op dat de prognose van de Commissie in strijd is met de recente markttrends. De huidige marktprijs voor maïs schommelt immers rond de 120 euro per ton en door de magere oogst van vorig jaar zouden de stockvoorraden eind 2006 geslonken zijn tot 4,28 miljoen ton. De toenemende mondiale consumptie en het gebruik van maïs voor de productie van biobrandstoffen ondersteunen de goede prijzen.

Eind mei zal de plenaire vergadering van het Europees Parlement zich buigen over het voorstel van de Commissie. De stemming is niet bindend voor de Europese ministerraad. Maar enkele weken nadat de europarlementsleden korte metten maakten met de vrijwillige modulatie, zal het opnieuw een krachtig politiek signaal zijn, zo staat te lezen op de website van het Europees Parlement.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek