Darling: "Inkomenssteun overbodig door hoge prijzen"
nieuwsVolgens Darling moeten de Europese belastingbetalers voor die twee aspecten van het landbouwbeleid jaarlijks 77 miljard euro ophoesten. Het regeringslid is van oordeel dat het nonsens is om de steun aan landbouwbedrijven te behouden terwijl de Europese voedselinflatie zeven procent bedraagt en veel gewassen recordprijzen laten noteren.
"De EU moet ten overstaan van de internationale gemeenschap zijn verantwoordelijkheid opnemen in de strijd tegen de stijgende voedselprijzen. Daarnaast moet Europa er ook voor zorgen dat haar eigen beleid de voedselprijs voor de eigen inwoners niet opdrijft. Daarom is het onaanvaardbaar dat de EU nog altijd heel hoge invoertarieven toepast voor veel landbouwproducten", schrijft Darling in zijn brief. Die invoertarieven zijn één van de heikele thema's in de Doha-ronde van de Wereldhandelsorganisatie.
Darling roept de Europese Commissie op om de schorsing van de invoertarieven voor graan te verlengen en om de invoertarieven voor andere producten te verlagen of zelfs op te schorten. De minister van Financiën betreurt dat Frankrijk zware landbouwhervormingen in de weg blijft staan. "Bij zijn verkiezing heeft Sarkozy nochtans serieuze ingrepen aangekondigd", herinnert Darling zich.
Verder wil de Britse minister dat er op Europees niveau een grondige studie komt over de impact van biobrandstof op de voedselprijzen. Hij roept tot slot alle wereldleiders op om de Doha-ronde succesvol af te ronden. Die moet onder meer zorgen voor een liberalisering van de handel in landbouwproducten.(KS)