Bebouwing wordt beperkt in overstromingsgevoelig gebied
nieuwsDe Vlaamse regering heeft de beleidsopties voor de verdere ruimtelijke ontwikkeling van 'signaalgebieden' goedgekeurd. Dat zijn overstromingsgevoelige gebieden waar de overheid planologisch ingrijpt om bebouwing (wonen of industrie) te vermijden omdat het risico te hoog is. Het gaat om 37 overstromingsgevoelige gebieden uit de bekkens Dender, Bovenschelde, Benedenschelde, Demer, Nete en Maas.
In signaalgebieden bestaat mogelijk een tegenstrijdigheid tussen de geplande ontwikkeling in dat gebied (b.v. woon-, industrie- of woonuitbreidingsgebied) en het watersysteem. Zowel de vraag naar bouwgronden als naar ruimte voor waterberging maakt dat naast een beleid voor actuele risico’s, ook een beleid nodig is voor de nog niet bebouwde percelen met harde bestemmingen in overstromingsgebied.
In maart vorig jaar keurde de Vlaamse regering een conceptnota goed om het waterbergend vermogen in het kader van de korte termijnactie signaalgebieden van het groenboek Beleidsplan Ruimte Vlaanderen te vrijwaren. De signaalgebieden worden op de overstromingsgevaarkaarten "gelegd" om na te gaan waar de huidige, nog niet ontwikkelde bestemming incompatibel is met het waterbergend vermogen.
Sinds 28 juni 2013 is bovendien een omzendbrief van kracht voor de toepassing van de watertoets in signaalgebieden. Deze omzendbrief van ministers Schauvliege, Crevits en Muyters richt zich tot vergunningsverleners en watertoetsadviesinstanties en zorgt voor een bewarend beleid voor de overstromingsgevoelige signaalgebieden waar door de overstromingskans een herbestemming nodig is. Dit voorkomt dat vergunningen en plannen een negatief effect op het watersysteem hebben.
Voor 37 signaalgebieden in de bekkens Dender, Bovenschelde, Benedenschelde, Demer, Nete en Maas keurde de Vlaamse regering nu het vervolgtraject goed. Omdat er bij veel lokale besturen onzekerheid over eventuele planschade blijft, wil Vlaanderen hen financieel ondersteunen bij de opmaak van ruimtelijke uitvoeringsplannen.
Vlaams milieuminister Joke Schauvliege spreekt van "een preventie-actie om wateroverlast te voorkomen". In overstromingsgevoelige woon- of industriegebieden zijn volgens de minister keuzes nodig om het waterbergend vermogen te vrijwaren: waterrobuust bouwen blijft mogelijk waar het risico beheersbaar is. "Waar het risico te hoog is, grijpen we planologisch in."
Haar collega Philippe Muyters, bevoegd voor ruimtelijke ordening, zegt dat de bebouwing in deze gebieden beperkt moet worden door strengere voorschriften en richtlijnen. "Soms zal een herbestemming nodig zijn. Over het gros van de gebieden bestaat een volledige consensus over de aanpak. Waar dat (nog) niet het geval is, organiseert de gouverneur overleg."
Meer info: Signaalgebieden